ایران از نگاه جهان
موضوعات داغ

آیا آمریکا مخفیانه در حال حمله به ایران است؟

⭕️ آیا آمریکا مخفیانه در حال حمله به ایران است؟

انفجارات اسرارآمیز به ایرانیان امید تازه‌ای برای تغییر رژیم میدهد

روز جمعه، یک انفجار- سومین انفجار بزرگ از این نوع در ایران طی سه هفته – آسمان اوایل صبح تهران را روشن کرد. جزئیات زیادی درباره انفجارها هنوز تأیید نشده است، اما به احتمال زیاد، آنها را به موساد و شاید سیا ربط میدهند.

مکان دقیق انفجار جمعه هنوز نامشخص است، اما به نقل از نیویورک تایمز تحلیلگران فاش می کنند که در مجاورت محل این انفجار – تقریباً 15 مایل از میدان آزادی در تهران – چندین مجموعه برای آموزش نظامی و دو مجموعه برای تولیدات نظامی وجود دارد، که یکی از آنها مظنون به توسعه سلاح های شیمیایی است.

انفجارهای قبلی، اولین مورد قبل از طلوع آفتاب در تاریخ 26 ژوئن در پایگاه موشکی پارچین در نزدیکی تهران بود. انفجار دوم، صبح روز 2 ژوئیه، در حدود 130 مایل به سمت جنوب، در تاسیسات هسته ای نطنز در استان اصفهان رخ داد – سایتی که ایالات متحده پیش از این، یک دهه قبل، از طریق حمله سایبری “استاکس‌نت” به آن تهاجم کرده بود. هر بار، رسانه های دولتی و مقامات دولتی در ایران اظهارات متناقضی ارائه داده اند، از جمله انکار آشکار انفجارها و پیامدهای آنها که در فیلم هایی که در رسانه های اجتماعی در گردش هستند دیده میشوند، و با وجود عکس های زمینی و ماهواره ای.

رژیم ایران از این سه انفجار (تاکنون) چه درسهایی می تواند بیاموزد؟ اول، انفجارها نشان می دهد که جاسوسان خارجی در لایه‌های رژیم وجود دارند، عمیق تر از آنچه پیش از این تصور می شد، که به دنبال خرابکاری در برنامه‌های آن هستند. دوم، قابل توجه است که – حداقل بر اساس انعکاسات در رسانه های اجتماعی و گفتگوها با مردم در ایران – با وجود اطمینان ایرانیان از اینکه اسرائیل در پشت این انفجارها است، این واقعیت باعث افزایش حمایت مردمی از دولت یا رهبران سیاسی نشده است. و رژیم تاکنون خود را در مورد سرزنش قدرت های خارجی برای این انفجارها مردد نشان داده است، پدیده‌ای که همیشه اولین کارت بازی آنها بوده تا به عنوان قربانی خود را نشان دهند و پشتیبانی مردمی را بسیج کند. رژیمی که ده ها سال با ترساندن مردم از بیگانگان لولوخورخوره روی پای خود ایستاده بود، جذابیت خود را از دست داده است.

در ماه نوامبر سال گذشته، اعتراضات بی سابقه و خشونت آمیزی واقع شد، که منجر به آتش گشودن به روی معترضین توسط نیروهای امنیتی و کشته شدن بیش از هزار نفر آنها، با دادن مجازاتهای سنگین تا حد اعدام شد.

سپس، در ژانویه، ایالات متحده ژنرال بدنام قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس را کشت. کشتن سلیمانی در ابتدا با روزهای عزاداری و درخواستهایی برای انتقام دنبال شد. اما ناظران هوشیار دریافتند که آن معترضین پس از مرگ سلیمانی عمیقاً متعهد نبودند بلکه انگیزه های مالی یا ترس داشتند. و هنگامیکه چند روز بعد، ایران یک هواپیمای غیرنظامی را سرنگون کرد، که مدت کوتاهی اعتراضات ماه نوامبر را زنده کرد، این واقعیت به اثبات رسید.

چهار دهه درگیری غربی ها با ایران نتوانسته است رفتار رژیم را از نظر داخلی و خارجی اصلاح کند. حتی توافق هسته ای دولت اوباما نتوانست رفتار ایران را خارج از برنامه هسته ای آن تغییر دهد. در حقیقت، آزاد کرده دارایی های منجمد ایران به عنوان بخشی از JCPOA منجر به تجاوز بیشتر در همه جا، از خاورمیانه تا آمریکا شد. زمان زیادی از قبول این واقعیت گذشته است که درخواست از جمهوری اسلامی برای توقف رفتار تجازوگرانه‌اش، به معنی درخواست برای نفی موجودیتش میباشد.

اما خبر خوب این است که فرصتی بی سابقه برای تغییر در ایران وجود دارد. در حالی که رژیم برای تأمین اعتبار مالی و منابع کم آورده است، مشروعیت رژیم به ته رسیده است،. این رژیم حتی در میان نیروهای امنیتی خود محبوبیت ندارد. …درست براساس عملیات خرابکاری و اطلاعاتی که در سالهای اخیر جریان داشته و طی چند هفته گذشته شتاب گرفته است، می توان دید که مأموران موساد و احتمالاً مأمورین سیا – که زمانی در ایران به آنها به عنوان منبع همه شرارتها نگریسته میشد – در رده های سپاه حضور دارند. این ترس است نه عشق، که سپاه را به جلو میراند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا