ایران از نگاه جهان

احتمال تقابل نظامی بین آمریکا و ایران چقدر است؟

احتمال تقابل نظامی بین آمریکا و ایران چقدر است؟

با وارد شدن نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی، این پرسش در بین مردم مطرح شده است که آیا با توجه اینکه افرادی چون پامپئو و بولتون نقش پررنگی در این مسئله دارند، می‌توان انتظار یک جنگ نظامی بین ایالات‌متحده آمریکا و جمهوری اسلامی را داشت.

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که نقش جان بولتون و مایک پامپئو در واردکردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی بسیار پررنگ بوده است. ناظران معتقدند این دو تن به عنوان مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه تمام اقدام‌های سیاسی را علیه رژیم ایران رهبری می‌کنند و دونالد ترامپ در این زمینه صرفاً به آن‌ها گوش می‌دهد.

تحلیل‌های نزدیک به واقعیت نشان می‌دهند این مسئله که یک نئوکان (نومحافظه‌کار) به نام بولتون و فرد دیگری به نام پامپئو که از گذشته مواضع تندی علیه جمهوری اسلامی دارد، می‌تواند احتمال وقوع جنگ بین آمریکا و رژیم ایران را افزایش دهد.

این احتمال به ویژه در خلیج‌فارس بیشتر از هر نقطه دیگری در خاورمیانه است؛ جایی که نیروی دریایی سپاه پاسداران از مرزهای آبی ایران «دفاع» می‌کند و هر از چند گاهی هم مزاحم شناورهای آمریکایی می‌شود. از این پس ارتش آمریکا مستقر در خلیج‌فارس سپاه را به چشم تروریست می‌بینند و در صورت هرگونه خطایی از سوی قایق‌های تندرو سپاه، شعله‌های ترسناک جنگ روشن خواهند شد.

اگرچه ترامپ شخصاً علاقه چندانی به آغاز جنگ نظامی با جمهوری اسلامی ندارد، نباید فراموش کرد که مشاور امنیت ملی او کسی است که علاقه وافری به «بمب باران» مواضع رژیم ایران دارد. بولتون در مارس 2015، در مقاله‌ای در نیویورک‌تایمز، از «حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران» و «تغییر رژیم» این کشور حمایت کرده بود.

مایک پامپئو نیز در قامت وزیر امور خارجه آمریکا در بحث مقابله با رژیم ایران دست‌کمی از بولتون ندارد. او دارای دیدگاه‌های رادیکال ضد جمهوری اسلامی است و جنگ علیه اسلام‌گرایان در خاورمیانه را مقدس می‌شمرد. وی معتقد است «غرب مسیحی با شرق مسلمان در حال جنگ است.»

رویکرد و بینش این دو مقام ارشد دولت آمریکا نسبت به ایران ظرفیت‌های عظیمی هستند که هرلحظه می‌تواند ارتش آمریکا را علیه جمهوری اسلامی و مقابله با سیاست‌های خصمانه آن به حرکت درآورد؛ به ویژه در این شرایط که دیدگاه و تِز دولت ترامپ بر این اساس استوار است که رژیم ایران اصلاح‌ناپذیر است و جناحی تحت عناوین «میانه‌رو» و «اصلاح‌طلب» در این کشور وجود ندارد.

بنابراین، ورود سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی اگرچه تضمین‌کننده تقابل نظامی میان آمریکا و ایران نیست؛ اما احتمال وقوع این تقابل را بالاتر از هر زمان دیگری برده و می‌تواند به مرور سطح تنش‌ها را در خاورمیانه، به‌ ویژه در خلیج‌فارس و سوریه افزایش دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا