ایران از نگاه جهانموضع گیری ها

اقدامات حقوقی علیه تروریسم جمهوری اسلامی

نکات برگزیده مطلب
  • ایجاد حداکثر فشار بر تهران، معمولا نتیجه بخش بوده و حال با ایجاد فشارهای جهانی که به تدریج منجر به ایجاد یک اتحاد بین المللی و منطقه ای علیه ایران می شود، احتمالا خانواده های گروگان ها امیدوارتر خواهند شد.

فشار خانواده های گروگان های جمهوری اسلامی بر مجامع جهانی

رفته رفته فشارها بر جمهوری اسلامی در هر موردی افزایش می یابد. اگر تا چندی قبل مساله نفت، تحریم های بانکی، قطع سوئیفت و تحریم شبه نظامیان وابسته به رژیم ایران مطرح بود، حال موضوع اخراج آقازاده ها از آمریکا و فشار خانواده های گروگان ها نیز اضافه شده است.

چندی پیش «جرمی هانت» برای پیگیری وضعیت نازنین زاغری، شهروند ایرانی – بریتانیایی زندانی به تهران آمد تا پیگیر وضعیت او شود. هانت همچنین با دختر خانم زاغری دیدار داشت.

رسانه های تندرو و تریبون نماز جمعه به شدت نسبت به حضور او انتقاد کردند.

اما حالا خانواده رابرت لوینسون، مامور سابق FBI از دولت آمریکا خواسته اند که او را از زندان های جمهوری اسلامی نجات دهد. آنها گفته اند که سکوت در این مورد بس است و رابرت باید به سرعت آزاد شود.

در این نامه که خطاب به رهبران جهان، سازمان های حقوقی و رسانه های آزاد نوشته شده است، گفته شده «ما معتقدیم مقامات ایرانی انگیزه ای برای پایان دادن به این گونه اقدامات بی رحمانه و وحشتناک ندارند و فشارهای جامعه جهانی در این خصوص بی فایده است. رهبران جهان باید هزینه های سیاسی برای نقض حقوق بشر توسط ایران را آنقدر بالا ببرند که آزادی عزیزان ما برای ایرانیان به ناچار انجام شود.»

این نامه که امضای خانواده های احمدرضا جلالی، کامران قادری، نزار ذکا، سعید ملک پور، باقر نمازی و رابرت لوینسون نوشته شده، موجب ایجاد موج خبری جدیدی شده است.

اگرچه حکومت ایران واکنشی به این فشارها تا کنون نداده است اما به نظر می رسد نوک پیکان این حملات در نهایت علی خامنه ای به عنوان رهبر ایران را نشانه می رود چراکه در مجامع جهانی، وی به عنوان حامی اصلی تروریسم و گروگانگیری شناخته می شود.

این خانواده ها به صورت جدی امیدوار هستند دولت ترامپ بتواند اعضای خانواده هایشان را به «خانه» بازگرداند.

رژیم ایران معمولا از واژه “جاسوس” برای غیر ایرانیان و دو تابعیتی های بازداشت شده استفاده می کند.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران پیشتر و در جریان سفر جرمی هانت به تهران گفت وی برای آزادی یک جاسوس به کشور آمده است.

خاتمی همچنین با لحنی تهدید آمیز اعلام کرد که زمان حضور و قدرت نمایی بریتانیایی ها در منطقه تمام شده است.

جنگ لفظی بر سر گروگان ها همچنان ادامه دارد.

پیشتر و در جریان توافقنامه برجام، جمهوری اسلامی اقدام به آزاد کردن جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی – آمریکایی روزنامه واشنگتن پست کرد.

می توان اینگونه نتیجه گرفت که ایجاد حداکثر فشار بر تهران، معمولا نتیجه بخش بوده و حال با ایجاد فشارهای جهانی که به تدریج منجر به ایجاد یک اتحاد بین المللی و منطقه ای علیه ایران می شود، احتمالا خانواده های گروگان ها امیدوارتر خواهند شد.

مسئله گروگان گیری از ابتدای انقلاب اسلامی در ایران رایج شد و تاکنون ادامه دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا