ایران از نگاه جهان

بی سابقه ولی واقعی؛ کدام ادوات جنگی به سوی تنگه هرمز فرستاده شده است

در یک هفته ‌اخیر آمریکا کدام ادوات جنگی به سوی تنگه هرمز فرستاده شد و این ادوات چه توانایی‌هایی دارند؟

▪️ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن، که از دهه ۱۹۸۰ به نیروی دریایی آمریکا پیوسته و در جنگ‌ اول خلیج‌فارس علیه عراق و نیز در کنترل منطقه پرواز ممنوع در شمال و جنوب عراق، علیه حکومت صدام نقش داشته.

▪️ناو جنگی یواس‌اس آرلینگتون که در سده بیست‌ویکم به نیروی‌ دریایی آمریکا پیوسته و می‌تواند هواپیما، جنگ‌افزارهای آبی‌- خاکی و نیروهای ویژه دریایی مارینز را همراه‌ داشته ‌باشد و می‌تواند تک‌های آبی‌-خاکی را پاسخ دهد و در عملیات شناسایی و جنگی شرکت داشته‌باشد.

▪️نیروهای ویژه مارینز، یک نیروی شناسایی ویژه نیروی دریایی آمریکا است که کار اصلی‌اش شناسایی عملیاتی است اما می‌تواند در عملیات جنگی هم حاضر باشد.

▪️سامانه موشکی پاتریوت، که می‌تواند با موشک بالستیک، کروز و هواپیماهای پیش‌رفته درگیر شود. این سامانه از آغاز دهه ۱۹۸۰ به ارتش آمریکا پیوسته و از جمله در جنگ نخست خلیج‌فارس برای دفاع ‌از اسراییل، عربستان و کویت در برابر ارتش صدام بهره‌ گرفته‌ شد. رادار مرکب چندکاره، هدایت تعقیب هدف با موشک و نرم‌افزار مدرن و همچنین کارکرد خودکار از مهم‌ترین ویژگی‌های این سامانه پرتاب موشک است. این سامانه از راداری زمینی برای جست‌وجو، شناسایی و ره‌گیری هدف بهره می‌گیرد. این رادار می‌تواند موشک سامانه را روی هدفی در ۵۰ مایلی قفل کند؛ جایی‌که اصلا در دیدرس چشم نیست. موشک‌های پاتریوت از سکویی زمینی پرتاب می‌شود و این سامانه چهار تا ۱۶ پرتاب ‌کننده دارد که با فیبرهای نوری هوشمند یا رادیویی به یک مرکز کنترل که کامیون‌های کنترل درگیری مشهورند، و به ‌یکدیگر وصل‌اند.
هر پرتاب‌کننده که به‌اندازه یک تریلی است ۴ تا ۱۶ موشک را می‌تواند نگه‌ دارد.

▪️جت بویینگ بمب‌افکن‌ بی ۵۲ که از میانه دهه ۱۹۵۰ به ارتش آمریکا پیوسته، می‌تواند بمب هسته‌ای و موشک کروز همراه داشته‌باشد و از جمله در پایش‌های دریایی و کمک ‌به نیروی ‌دریایی در جنگ‌های ضدکشتی و مین‌گذاری تخصص دارد. این بمب‌افکن، در جنگ افغانستان، در جنگ علیه صدام، در بحران موشکی کوبا و جنگ ویتنام هم به‌کار گرفته ‌شده و اگرچه سالخورده است اما با به‌روزرسانی‌های پیاپی، قرار است تا ۲۰۴۴ هم به‌کار گرفته‌ شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا