اقتصادیایران از نگاه جهان

تلاش های بی سرانجام فرانسه و آلمان

نکات برگزیده مطلب
  • مشکل اروپا برای راه‌اندازی چنین دفتری تنها به محل استقرار آن محدود نمی‌شود. یافتن نیرو برای اشتغال در این دفتر نیز عملا کار ساده‌ای نیست. این نگرانی وجود دارد که کار در چنین دفتری امکان فعالیت و همکاری با آمریکا را از این افراد سلب کند. افزون بر آن، این احتمال وجود دارد که شاغلین چنین دفتری مشمول مجازات‌هایی شوند که از سوی آمریکا برای همکاری با ایران پیش‌بینی شده است؛ از آن جمله است مجازات منع سفر به آمریکا.

احتمال پایان داد و ستد بازرگانی اروپا با رژيم ایران

حفظ برجام برای اروپا در سایه خروج آمریکا از آن و از سر گیری تحریم‌های علیه رژيم ایران تبدیل به یک چالش بزرگ شده است. خوش‌بینی ناظر به ایجاد یک ابزار ویژه مالی برای ممکن ساختن ادامه بازرگانی خارجی با رژيم ایران رنگ می‌بازد.

روزنامه اقتصادی آلمانی‌ زبان “هندلزبلات” در مقاله‌ای که درباره کم و کیف تلاش‌های صورت گرفته برای نجات برجام از سوی کشورهای اروپایی منتشر کرده است، حتی از احتمال پایان تجارت اروپا با رژيم ایران سخن گفته است.

نویسنده این گزارش به سخنان «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان، درباره بازنگری در مناسبات بین کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا اشاره کرده و معتقد است که تصور «هایکو ماس» با واقعیت‌ها سازگار نبوده است.

به باور گزارشگر “هندلزبلات” استراتژی مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه آلمان برای ایجاد وزنه‌ای در برابر وزنه سیاسی و اقتصادی آمریکا از سوی اروپا، موفق نبوده است.

نویسنده یکی از عرصه‌های اصلی شکست این استراتژی را در یافتن راه‌ حلی برای مقابله با تحریم‌های رژيم ایران از سوی آمریکا می‌داند.

آمریکا از سیاست اعمال “فشار حداکثری” بر حکومت ایران پیروی می‌کند و اقدامات دولت ترامپ ظرف ماه‌های گذشته آشکارا نشان داده است که آمریکا در اجرای این سیاست مصمم است

🔹شکست اتحادیه اروپا در ایجاد ابزار ویژه مالی

اروپا برای ایجاد ابزار ویژه مالی با هدف تضمین تجارت با رژيم ایران با چند مشکل بزرگ روبه‌رو است. این مشکلات چند عرصه را شامل می‌شوند.

مشکل اصلی یافتن مکانی برای ایجاد دفتری در اروپا است. دفتری که بتواند معاملات بازرگانی با رژيم ایران را ممکن ساخته و زمینه‌های تراکنش‌های مالی با این رژيم را فراهم آورد.

هیچ یک از کشورهای بزرگ عضو اتحادیه اروپا حاضر به ایجاد چنین دفتری در خاک خود نیستند. از این‌رو از کشورهای کوچک‌تر همچون لوکزامبورگ و حتی اتریش سخن می‌رود.

اکنون به نظر می‌رسد که این کشورها نیز تمایلی برای احداث چنین دفتری در خاک خود ندارند.

مشکل اروپا برای راه‌اندازی چنین دفتری تنها به محل استقرار آن محدود نمی‌شود. یافتن نیرو برای اشتغال در این دفتر نیز عملا کار ساده‌ای نیست. این نگرانی وجود دارد که کار در چنین دفتری امکان فعالیت و همکاری با آمریکا را از این افراد سلب کند. افزون بر آن، این احتمال وجود دارد که شاغلین چنین دفتری مشمول مجازات‌هایی شوند که از سوی آمریکا برای همکاری با ایران پیش‌بینی شده است؛ از آن جمله است مجازات منع سفر به آمریکا.

روزنامه “هندلزبلات” به نقل از دیپلمات‌های فرانسه نوشته است که با عزیمت از دشواری‌های ناشی از ایجاد این ابزار ویژه مالی به نظر می‌رسد که این ابزار بسیار محدودتر از آنچه تصور می‌شد، ایجاد شود و از چنین ابزاری به‌ هر روی «نمی‌شود انتظار معجزه داشت.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا