حمایت از مردم ایران

روزنامە تاگس شپیگل : آخوندهای بی رحم. اعدام ها ، دستگیری های خودسرانه و شکنجه

روزنامە تاگس شپیگل: آخوندهای بی رحم. اعدام ها ، دستگیری های خودسرانه و شکنجه: رژیم ایران به طور فزاینده ای علیه انواع مخالفت ها اقدام می کند. چه چیزی پشت این اقدامات است؟

زندان اوین در شمال تهران یکی از بدنام ترین مکانهای ایران است.
نسرین ستوده اوین را خیلی خوب می شناسد. وکیل حقوق بشر ۵۷ ساله و برنده جایزه ساخاروف پارلمان اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۰ تا۲۰۱۳ در زندان بود و حال باز به مدت دو سال است که دوباره در آنجا است.

کرونا شرایط را در بازداشتگاه بدتر کرده است – رضا خندان ، شوهر ستوده ، نگران سلامتی و جان همسرش است .

ستوده به دلیل دفاع از زنانی که به اعتراض به حجاب اجباری داشتند و معترض بودند در زندان به سر می برد. کل حکم وی۳۸ سال (که حداقل باید دوازده سال آن را تحمل کند) و ۱۴۸ ضربه شلاق است. مقامات ظاهراً زن غیرقابل تسخیر -انعطاف‌ناپذیر را یک خطر می دانند.

اخیراً ، ستوده در یک نقطه حساس به جمهوری اسلامی حمله کرد – عدم موفقیت دولت در مبارزه با بیماری همه گیر. در هیچ کشوری در خاورمیانه ویروس کرونا به اندازه ایران بیداد نمی کند.

این کشور حدود ۴۴۰ هزار مبتلا به کرونا و بیش از ۲۵هزار مرگ و میر داشته است. ستوده با اعتصاب غذا خواستار آزادی کلیه زندانیان سیاسی برای محافظت از آنها در برابر ویروس کرونا در زندانها است.

اکنون مقامات دستور داده اند که این وکیل با ضعف جسمانی شدید و خطر سلامتی پس از پنج روز بستری شدن در بیمارستان و بدون هیچ گونه مداوا به اوین برگردد. منتقدان دیگر نیز خشم و عصبانیت رژیم را احساس می کنند.

اعدام کشتی گیر نوید افکاری نیز اخیراً اعتراضات بین المللی را برانگیخت،
سفیر آلمان در تهران ، هانس اودو موذل ، دولت ایران را متهم کرد که می خواهد صدای مخالفان را ساکت کند. وی سپس به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

علی رغم انتقاد غرب ، مقامات که از اعتراضات گسترده سال گذشته متعجب شده اند، همچنان سرسخت هستند و فشار را افزایش می‌دهند .

دولت تهران ماه هاست که موجی از سرکوب را ترویج می کند. هدف این است که مردم دیگر به خیابانها نیایند و در عین حال نشان دهند که از اعدام افراد مشهور نمی ترسند. اگر فعالان مشهوری مانند ستوده مورد حمله شدید قرار گرفتند و میگیرند ، این” نشانه ای برای افراد دیگر است که آنها نبایدبا رژیم درگیر شوند.

سازمان حقوق بشر دیده بان حقوق بشر نیز در این ارزیابی سهیم است. “آخوندها بی رحم هستند. محافظه کاران مسئول هستند – و هر نوع مخالفت را با گره آهنین سرکوب می کنند.
هر کسی که نظر دیگری را بیان کند ، به شدت مجازات خواهد شد. این شامل احکام پیش ساخته و زندان بسیار طولانی است. آیا اینگونه می توان خشم ایرانی ها را مهار کرد؟ Wenzel Michalski مدیر دیده بان حقوق بشر اینطور فکر نمی کند. “اگر بدبختی در کشور به رشد خود ادامه دهد ، اعتراضات مردم سرکوب نخواهد شد. مردم فارغ از همه خطرات ، با شجاعت به خیابان ها خواهند آمد . ”

دولت آمریکا جمعه شب تحریم های جدیدی را علیه تعدادی از مقامات ایرانی وضع کرد. در میان آنها قاضی سید محمود ساداتی است که گمان می رود در حکم اعدام کشتی گیر افکاری نقش داشته است.

این واقعیت که رژیم در تهران همچنان بی رحمانه تر علیه کسانی که متفاوت فکر می کنند رفتار می کند ، باید به عنوان یک بی حرمتی و رودررویی تلقی شود. اما به نظر رئیس سازمان دیده بان حقوق بشر در آلمان ، نارضایتی به اندازه کافی دنبال نمی شود.

وی افزود: “دولت آلمان برای اطمینان از رعایت حقوق بشر در ایران باید اقدامات بیشتری انجام دهد. تاکنون او این کار را بیش از حد محتاطانه انجام داده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا