ایران از نگاه جهانسیاست ها

حکومت ایران بدجوری از اروپا رو دست خورده است

خروج جمهوری اسلامی از برجام امکان پذیر است؟

برجام، این استخوان در گلو مانده جمهوری اسلامی پس از خروج ایالات متحده آمریکا از این توافقنامه است. رژیم ایران در تعارف و ترس با طرفین اروپایی، نه می تواند به راحتی از برجام خارج شود و نه می تواند در آن بماند.

ماندن رژیم اسلامی در این توافقنامه برای سردمداران آن صرفا وقت گذرانی و دست بسته نگه داشتن خود است.

علی خامنه ای نیز خود می گوید خوشبین نیست. او به هیچ چیز خوشبین نیست؛ به آمریکا، به اروپا و به کشورهای منطقه ای خوشبین نیست و در این میان به برجام و اینستکس هم خوشبین نیست.

اخبار تایید نشده ای از احتمال خروج دولت روحانی از برجام منتشر شده اند. این اخبار تایید نشده و غیر رسمی زمان خروج جمهوری اسلامی از برجام را فردا (چهارشنبه) اعلام کرده است.

همچنین با به اوج رسیدن درگیری های لفظی آمریکا و ایران و نزدیک شدن جنگ افزارهای دو کشور به یکدیگر در خلیج فارس، به نظر می رسد جدال هر لحظه جدی تر شده و احتمال برخورد نظامی نیز وجود دارد.

به نظر می رسد این اخبار تایید نشده نیز به زودی تایید شود چرا که از ۴۸ ساعت قبل، خبرگزاری های دولتی اقدام به انتشار تحلیل هایی حول محور برجام کرده اند.

جمهوری اسلامی تصور می کند تحمل زیادی در این مدت یک ساله کرده است.

تهاجمی شدن رفتار تهران در برابر واشنگتن، ریاض، اورشلیم و اروپا شدت گرفته است و دیگر تحمل این را ندارد که یک گوشه بایستد و مشت بخورد.

به صفر رساندن صادرات نفت ایران و عبور نفت سایر کشورها در مقابل چشمان پاسداران سپاه، فشار روانی و حیثیتی جدی بر این نیرو وارد خواهد کرد.

به همین خاطر دور از انتظار نیست که این برخوردهای لفظی تهاجمی به چند برخورد نظامی جدی بدل شود.

هم اکنون نزدیکی جنگ افزارهای آمریکا بسیاری از ناظران سیاسی را به موضوع خاورمیانه حساس کرده است.

اگر کوچکترین دستوری مبنی بر شلیک نخستین گلوله از تهران صادر شود، قطعا این تنها آمریکا نخواهد بود که پاسخ می دهد، بلکه ریاض، اورشلیم و حتی برخی کشورهای اروپایی نیز راهی منطقه خواهند شد.

لازم به یادآوری است که جنگ با نیروهای سپاه پاسداران از دید نیروهای آمریکایی جنگ با یک گروه تروریستی محسوب می گردد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا