ایران از نگاه جهان

حکومت ایران «دولت اصلی حامی تروریسم» و «یک رژیم رادیکال»

ترامپ در سخنرانی سالانه خود جمهوری اسلامی را «دیکتاتوریِ فاسد» توصیف کرد و گفت: آمریکا برای مقابلە با این حکومت قاطع است

دونالد ترامپ در بخشی از سخنرانی سالانه خود حکومت ایران را «دولت اصلی حامی تروریسم» و «یک رژیم رادیکال» توصیف کرد و گفت دولت او برای مقابله با این حکومت «قاطع» است.

رئیس‌جمهوری آمریکا، جمهوری اسلامی را یک «دیکتاتوری فاسد» توصیف کرد و گفت برای این‌که اجازه ندهد به «سلاح هسته‌ای» دست یابد، از توافق اتمی «فاجعه‌بار» با تهران خارج شده‌است.

ایران اتهام تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای را رد کرده‌است. دولت باراک اوباما که با ایران به توافق رسید گفته بود این توافق برای مدت‌ها مانع از پیشرفت جمهوری اسلامی در ساخت سلاح هسته‌ای می‌شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران دفاع کرده و می‌گوید این تحریم‌ها «سخت‌ترین مواردی هستند که علیه یک کشور اعمال شده‌است».

ترامپ در بهار گذشته از توافق اتمی صورت‌گرفته در دولت قبلی آمریکا با تهران خارج شد. دیگر مذاکره‌کنندگان بر سر برنامه هسته‌ای، از جمله متحدان اروپایی واشینگتن، در توافق اتمی باقی مانده‌اند.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران طی دو نوبت بازگشته‌اند و واشینگتن خواستار انجام مذاکراتی گسترده در مورد مسائل مختلف از جمله برنامه اتمی، برنامه موشکی و فعالیت‌های ایران در منطقه شده‌است؛ موضوعی که تهران تا کنون موافقتی با آن نکرده‌است.

ترامپ در عین حال می‌گوید «از حکومتی که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهد و تهدید به نسل‌کشی یهودیان می‌کند، چشم برنمی‌داریم».

ترامپ در سخنرانی خود تائید کرد به‌زودی با رهبر کره شمالی دیدار تازه‌ای خواهد داشت، از اعتراضات علیه نیکلاس مادورو در ونزوئلا حمایت و از تصمیم خود برای بازگرداندن نیروهای آمریکایی از سوریه دفاع کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا