ایران از نگاه جهانسیاست ها

خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی از خامنه‌ای و سپاه پاسداران به دادگاهی در آمریکا شکایت کردند

خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی از خامنه‌ای و سپاه پاسداران به دادگاهی در آمریکا شکایت کردند

یک دفتر حقوقی که مقر آن در شهر واشنگتن آمریکا است، اعلام کرد به وکالت شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان ھواپیمای اوکراینی که تابعیت آمریکایی دارند، در دادگاه فدرال حوزه شهر واشنگتن «از حکومت ایران به رهبری علی خامنه‌ای» و «سپاه پاسداران به فرماندهی حسین سلامی»، شکایت کرده است.

پرواز پی‌اس۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین ‌اینترنشنال بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه تنها دقایقی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران هدف شلیک موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن از جمله پانزده کودک، دو تا ۱۲ ساله و یک نوزاد، کشته شدند.

دفتر حقوقی هریسچی در اطلاعیه خبری خود تاکید کرد که خانواده چند تن از کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲ که تبعه آمریکا ھستند بابت «قتل خانواده درجه یک خود با موشک‌های پدافند سپاه پاسداران و عدم حفظ امنیت جان مسافران در شرایط جنگی و هم چنین مخفی کردن شواهد کلیدی و نابود کردن بقایای حادثه در محل تصادف» این شکایت را ثبت کرده‌اند.

بنابر اعلام این دفتر حقوقی، شکایت انجام شده «در جهت روشن‌سازی زوایای مخفی این حادثه و جلوگیری از تبانی بین ایران و شرکت اوکراینی برای سرپوش‌گذاشتن بر حقایق و نفی حقوق خانواده قربانیان» هواپیمای اوکراینی است.

شاکیان ابراز امیدواری کرده‌اند که شکایت و تشکیل پرونده کشته شدن ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پدافند پاسداران «قدمی تاثیرگذار در جهت دادخواهی و پاسخگویی عوامل و آمرین این جنایت» باشد.

در اطلاعیه دفتر حقوقی ھریسچی به عنوان وکیل شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی تاکید شده است که خانواده‌های قربانیان نه تنها کوچکترین اعتمادی به بررسی صحیح این پرونده توسط عاملین آن ندارند، بلکه هیچ اعتمادی هم به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران برای اجرای عدالت ندارند.

این شکایت یکی از چند تلاش بین‌المللی حقوقی است که در ارتباط با هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی علیه جمهوری اسلامی اسلامی ثبت شده است.

پیشتر خبرگزاری رویترز در بهمن ماه۹۸ گزارش داده بود که یک تیم حقوقی کانادایی، به وکالت از گروهی از بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی، شکایتی را علیه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از جمله امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در کانادا ثبت کرده‌اند.

کانادا در شهریور ماه سال‌جاری به طور رسمی به ایران اعلام کرد که دو شکایت دسته‌جمعی در ارتباط با هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی علیه دولت جمهوری اسلامی ایران و برخی مقام‌های ارشد حکومت در دادگاه‌هایش به جریان افتاده است

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا