ایران از نگاه جهان

دیپلمات‌های اروپا به دنبال توافقی برای تمدید محدود تحریم تسلیحاتی جمھوری اسلامی

⭕دیپلمات‌های اروپا به دنبال توافقی برای تمدید محدود تحریم تسلیحاتی جمھوری اسلامی

روزنامه‌ وال‌استریت ژورنال خبر داد دیپلمات‌های اروپایی با هدف جلوگیری از خطر سقوط برجام، توافقی در زمینه تمدید محدود تحریم‌های تسلیحاتی جمھوری اسلامی را دنبال می‌کنند که علاوه بر راضی کردن دولت دونالد ترامپ با وتوی چین و روسیه مواجه نشود.

بنابر این گزارش، سه کشور فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان طرحی را بررسی می‌کنند که بتواند تجارت تسلیحاتی جمھوری اسلامی را به قدر کافی محدود کند.

بر اساس مفاد برجام، تحریم‌های تسلیحاتی جمھوری اسلامی در ماه میلادی اکتبر به پایان می‌رسد،‌ با این حال دولت آمریکا اعلام کرده به دنبال تمدید آن است.

به گفته دیپلمات‌ها، اروپایی‌ها امیدوارند بتوانند طرحی را تدوین کنند که دست‌کم از اعمال حق وتو از سوی روسیه، چین و آمریکا جلوگیری کند.

وال‌استریت ژورنال نوشت جزيیات این طرح در مرحله مذاکره است اما بر اساس آن، اجازه خرید برخی تسلیحات به جمھوری اسلامی داده می‌شود با این حال تهران نخواهد توانست سیستم‌های پیشرفته بخرد.

همچنین این طرح به دنبال محدود‌ کردن تجارت اسلحه به صورتی است که احتمالا در ابتدا به ۱۲ ماه محدود شود

هم‌زمان، اروپایی‌ها از سخت‌تر کردن نظارت بر صادرات سلاح‌های ایران به متحدان خاورمیانه‌ای استقبال می‌کنند و احتمالا با فراهم کردن بازرسی یا با دادن اختیار برای جلوگیری از حمل سلاح‌های مشکوک در پی انجام این کار هستند..

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه خواستار تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی جمھوری اسلامی شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا