اقتصادیایران از نگاه جهان

رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید که ایران در حال ورشکستگی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید که ایران در حال ورشکستگی است

دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۱۶ خرداد با اشاره به اینکه در آغاز دوران ریاست‌جمهوری‌اش «ایران یک کشور تروریستی واقعی بود» و در منازعات متعددی در خاورمیانه دست داشت گفت: «ولی امروز دیگر چنین کاری نمی‌کنند؛ چون فقیر شده‌اند و به عنوان یک کشور، در حال ورشکستگی هستند. هرچند من چنین چیزی نمی‌خواهم».

رئیس‌جمهوری آمریکا که در مراسم یادبود نبرد نرماندی در کنار امانوئل مکرون، همتای فرانسوی‌اش، سخن می‌گفت افزود به نظر او، آمریکا و فرانسه درباره ایران اختلاف‌نظر ندارند.
آقای ترامپ همچنین با بیان این‌که به نظر می‌آید مقام‌های ایران «می‌خواهند مذاکره کنند»، گفت: «ما هم همچنین؛ اما چیزی که نمی‌توانند داشته باشند سلاح اتمی است».

آمریکا در یک سال گذشته تحریم‌های معلق شده علیه ایران را بازگرداند، از پیمان مودت با ایران خارج شد و سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی گذاشت.
در این میان تحریم نفتی ایران به کاهش بسیار چشمگیر صادرات نفت منجر شده است تا جایی که بارگیری و صادرات روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت تا یکسال گذشته، اکنون به نیم میلیون بشکه کاهش یافته است.
با این حال دشواری‌ها به همین جا ختم نشد، بلکه آمریکا با عدم تمدید معافیت‌هایی که برای هشت کشور خریدار نفت ایران صادر کرده بود، ضربه دیگری به اقتصاد ایران زد به طوری که گزارش‌های منتشره حاکی است که بارگیری نفت ایران در ماه مه به حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاھش یافتە.

ایران در این مدت همچنین شاهد کاهش ارزش پول ملی خود بود چنانکه در مقطعی هر دلار آمریکا تا ۱۹ هزار تومان افزایش یافت. دلار آمریکا اکنون در بازار آزاد ایران بیش از سیزده هزار و چھارصد تومان خرید و فروش می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا