ایران از نگاه جهانحمایت از مردم ایران
موضوعات داغ

روزنامە بیلدآلمان، ترجمە آواتودی: کمپین “اتحاد برای نوید،” پس از اعدام کشتی گیر نوید افکاری گفته می شود که ایران باید از ورزش بین المللی محروم شود

روزنامە بیلدآلمان، ترجمە آواتودی: کمپین “اتحاد برای نوید،” پس از اعدام کشتی گیر نوید افکاری گفته می شود که ایران باید از ورزش بین المللی محروم شود

گروهی از فعالان و زنان ورزشکار برجسته ایرانی از سازمانهای بین المللی مانند IOC و FIFA می خواهند ایران را از رویدادهای ورزشی بین المللی محروم کنند. دلیل این درخواست اعدام کشتی نوید افکاری (۲۷ ساله) بود.

روزنامه نگار مشهور ایرانی مسیح علینژاد این کمپین “United for Navid” را سازماندهی می کند. وی در مصاحبه باروزنامه بیلد می گوید: «جمهوری اسلامی۴۰ سال است که از ورزش و ورزشکارانش سواستفاده می کند. این یک رژیم آپارتاید است که علیه زنان، اقلیت های مذهبی و قومی تبعیض قائل می شود. ”

شیرین عبادی ، برنده جایزه صلح نوبل ، در یک ویدیو در وب سایت علینژاد خواست که به رژیم ایران اجازه شرکت در این مسابقات را ندهند.

سردار پاشایی، مربی سابق ملی ایرانی-یونانی-رومی همچنین خواستار کنار گذاشته شدن جمهوری اسلامی از ورزش بین المللی است. “من دیده ام که مقامات ایرانی ورزشکاران را مجبور می کنند که از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی خودداری کنند.”

چنین ممنوعیتی توسط کمیته المپیک و سایر انجمن های ورزشی از اهمیت تاریخی برخوردار است. در سال ۱۹۶۴ کمیته المپیک رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی را از حضور در بازی ها منع کرد. در سال های بعد، فیفا نیز همین کار را انجام داد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا