ایران از نگاه جهانسیاست ها

رویایی تمام کشورهای عرب علیه حکومت تهران در یک صف

‍‍ روزی بد برای نظام! کنفرانس سران عرب دخالت‌های رژیم ایران در امور داخلی کشورهای منطقه را محکوم کرد

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی شامگاه پنجشنبه ۹ خرداد ، پایان فعالیت‌های کنفرانس فوق‌العاده سران کشورهای عربی را که در مکه مکرمه برگزار شد، اعلام کرد.

بیانیه پایانی کنفرانس، همبستگی و همراهی کشورهای عربی در مقابله با دخالت‌های رژیم ایران را مورد تاکید قرار داد.

این بیانیه همچنین بر پایبندی کشورهای عربی به مصوبات کنفرانس پیشین سران درباره مساله فلسطینی تاکید کرد.

بیانیه پایانی دخالت‌های رژیم ایران در بحران سوریه و تاثیرش بر تمامیت ارضی این کشور و دخالت‌ در امور بحرین و حمایتش از «گروه‌های تروریستی» را محکوم کرد.

بیانیه پایان سران عرب، پرتاب موشک‌های بالستیک ساخت رژیم ایران را به سوی سعودی نیز محکوم کرد.

سران کشورهای عربی در کنفرانس فوق‌العاده سران عرب که شامگاه پنجشنبه ۹ خرداد در مکه مکرمه برگزار شد، بر این مساله که امنیت کشورهای خلیج فارس، پایه اصلی ثبات منطقه را تشکیل می‌دهد، اجماع داشتند.

در این کنفرانس، ملک سلمان بن عبدالعزیز در سخنرانی خود از جامعه جهانی خواست به مسئولیت‌های خود در قبال تاثیرات سیاست‌های نظام ایران و حمایتش از فعالیت‌های تروریستی در منطقه و جهان که تهدیدی برای امنیت و صلح بین‌الملل است عمل کرده و از تمام راه‌ها برای مقابله با این نظام و جلوگیری از تلاش‌های توسعه طلبانه‌اش استفاده کند.

از سویی عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر گفت که امنیت خلیج فارس، ارتباط مستقیمی با امنیت ملی مصر دارد.

و ادامه داد: «عرب‌ها تحمل سهل انگاری در امنیت ملی‌شان را ندارد. عرب‌ها همچون گذشته همچنان خواستار صلح و ثبات هستند… گردهم آمدیم تا پیام همبستگی به سعودی و امارات برسانیم».

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در سخنرانی‌اش در کنفرانس فوق‌العاده سران عرب در مکه، بر ایستادگی کشورش در کنار «برادران عرب» در دفاع از منافع و امنیت‌شان تاکید کرد. او به این نکته اشاره کرد که «نشست سران عرب زمانی برگزار می‌شود که نیاز به وحدت موضع داریم».

از سوی برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق گفت: «هرگونه هدف گرفتن امنیت خلیج فارس، حمله به امنیت کشورهای عربی و اسلامی است». او تاکید کرد: «منطقه ما به ارزش عدم دخالت در امور داخلی دیگران نیاز دارد».

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت گفت: «برگزاری کنفرانس سران عربی نشان دهنده خطر آن‌چیزی است که امروز در معرض آن قرار داریم». او ادامه داد: «با نگرانی شاهد تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج فارس هستیم.. بسیار نگرانیم تشدید تنشی که در منطقه با آن مواجهیم، زخمی بر زخم‌های ما بیافزاید».

محمود عباس رئیس کشور فلسطین هم تاکید کرد که کشور فلسطین تعرض‌های اخیر در منطقه خلیج فارس را محکوم می‌کند. او گفت: «بر محکومیت حملاتی که تاسیسات نفتی در سعودی و خلیج فارس در معرض آن قرار گرفتند، تاکید می‌کنیم».

محمد ولد عبدالعزیز رئیس‌جمهوری موریتانی در کنفرانس اضطراری کشورهای عربی گفت: «امت عربی با چالش‌های امنیتی بزرگی روبرو است».
او ادامه داد: «دخالت‌های خارجی از راه مسلح سازی گروه‌ها، به ویرانی و جنگ‌ها انجامیده است». او همچنین بر حمایت کشورش از سعودی تاکید کرد.

از سویی احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در سخنرانی خود در کنفرانس فوق‌العاده سران عرب در مکه مکرمه گفت که عرب‌ها، دشمنی را علیه کسی آعاز نمی‌کنن اما ظلم را نمی‌پذیرند.

دبیرکل اتحادیه عرب ادامه داد: «شبه‌نظامیان اتحادیه عرب از خطوط قرمز عبور کردند».

ابولغیط تاکید کرد: «تهدید امنیت حمل و نقل دریایی و راه‌های تجاری، تشدید تنشی خطرناک است».

او گفت: «شبه‌نظامیان به کشوری وارد نشدند مگر آن‌که در آن فساد به پا کردند». او تاکید کرد که امنیت خلیج فارس از امنیت عربی است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا