ایران از نگاه جهانسیاست ها

رژیم ایران برای ۳۹ سال مردم خود را غارت کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • جمهوری اسلامی رژیمی عمیقا فاسد، و یک دیکتاتوری سیاه مذهبی خونخوار است، که به نحو متناقضی باعث افزایش سکولاریسم در ایران شده است. و من اعتقاد دارم که مردم ایران آگاه هستند که تحریم‌ها رژیم جمهوری اسلامی را هدف قرار داده‌اند

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران می‌گوید جمهوری اسلامی عمیقا فاسد است

برایان هوک: بر اساس نظرسنجی‌ها، مردم ایران جمهوری اسلامی را مقصر مشکلات اقتصادی می‌دانند. او می‌گوید « ما مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم نکرده‌ایم».

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفتگویی با خبرگزاری آی ۲۴ نیوز گفته است «اگر به نظرسنجی‌ها در داخل ایران دقت کنید، واضح است که مردم ایران رژیم و علی‌الخصوص دولت روحانی را مقصر آشفتگی‌های اقتصادی می‌دانند. این رژیمی است که برای ۳۹ سال مردم خود را غارت کرده است».

آقای هوک خطاب به مردم ایران ادامه می‌دهد که «جمهوری اسلامی رژیمی عمیقا فاسد، و یک دیکتاتوری سیاه مذهبی خونخوار است، که به نحو متناقضی باعث افزایش سکولاریسم در ایران شده است. و من اعتقاد دارم که مردم ایران آگاه هستند که تحریم‌ها رژیم جمهوری اسلامی را هدف قرار داده‌اند».

به عنوان شاهدی بر این ادعا، آقای هوک مواردی را که مشمول تحریم‌های ایالات ‌متحده نیستند توضیح می‌دهد که «ما مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم نکرده‌ایم. رژیم ایران باید از رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم خود اطمینان حاصل کند».

این نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران اذعان می‌کند «مردم ایران در تظاهرات ماه‌های اخیر، اعتراض خود به وضعیت وخیم اقتصادی را نشان داده‌اند و خواستار تغییرات فراوانی شده‌اند. بسیاری از مواردی که ایالات متحده از جمهوری اسلامی می‌خواهد، همان مطالبات مردم ایران است. یکی از بزرگترین درخواست‌ها خروج از سوریه است».

او می‌گوید اعتصاب آموزگاران و کامیون‌داران در ایران ادامه اعتراضات دی و بهمن‌ بوده و روی دیگری از نارضایتی عمومی است.

جمهوری اسلامی در طول جنگ داخلی هفت ساله سوریه که منجر به کشته شدن بیش از ۳۵۰ هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها نفر دیگر شده، به صورت مداوم برای رژیم بشار اسد کمک‌های نظامی، مالی، و سیاسی فراهم کرده است.

اسرائیل بارها خواستار خروج کامل نیروهای جمهوری اسلامی از سوریه شده و مکررا هشدار داده بود که جمهوری اسلامی از جنگ داخلی سوریه برای گسترش حضور نظامی دائمی خود در مرز شمالی اسرائیل و همچنین ایجاد کریدوری بین ایران و لبنان که تحت کنترل نیروهای نیابتی خود باشد، استفاده می‌کند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفتگوی خود با آی ۲۴ نیوز که در روز چهارشنبه ۲۳ آبان ماه منتشر شده، تصریح کرده است که «سیاست ایالات ‌متحده تغییر رفتار رژیم جمهوری اسلامی است. تصمیم در مورد آینده حکومت ایران به مردم ایران بستگی دارد و نه به ایالات‌ متحده».

یورونیوز به نقل از هوک آورده است که گول ساز و کار اروپا برای تجارت با جمهوری اسلامی را نخورید، زیرا مجازات می‌شوید. او تاکید کرد «بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی که بر اساس سازوکار ویژه اتحادیه اروپا با ایران وارد معامله و داد و ستد می‌شوند از گزند مجازات‌های اقتصادی واشنگتن در امان نخواهند بود».

برایان هوک در سفر خود به اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان ماه در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، خاطر نشان کرد تحریم‌ها به منظور قطع تامین مالی حماس و حزب‌الله است. او گفت: با اعمال مجدد تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که می‌توانیم همه جریان‌های درآمدی که جمهوری اسلامی برای تأمین مالی حماس و حزب‌الله، گسترش برنامه‌های موشکی و هرگونه تهدیدی علیه صلح و امنیت را انجام می‌دهد، متوقف کنیم.

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده جمهوری اسلامی سالانه حدود یک میلیارد دلار را صرف فعالیت‌های تروریستی خود می‌کند. وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که «جمهوری اسلامی ۷۰۰ میلیون دلار در سال تنها در اختیار حزب الله قرار می‌دهد. ۱۰۰ میلیون دلار دیگر نیز در اختیار گروه‌های تروریستی فلسطینی متعدد قرار می‌دهد.»

این در حالی است که میزان نقدینگی در ایران در یک سال گذشته بیش از ۲۰ درصد رشد کرده است. صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود، تضعیف اقتصاد ایران در سال آینده میلادی و رشد چشمگیر تورم را پیش‌بینی کرده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا