ایران از نگاه جهان
موضوعات داغ

سفیر سودان در آمریکا: سیاست مقابله با اسرائیل باید تغییر کند؛ خطر بزرگ ایران است

سفیر سودان در آمریکا: سیاست مقابله با اسرائیل باید تغییر کند؛ خطر بزرگ ایران است

نورالدین ساتی، سفیر سودان در واشینگتن، با تاکید بر اینکه رویارویی مداوم عرب‌ها با اسرائیل راهبردی «بی‌ثمر» بوده است، سیاست حکومت ایران در منطقه را «سلطه‌گرایانه» و «تهدیدآمیز» خواند.

ساتی در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی نیوزویک، درباره عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی گفت کشورش از هرگونه توافق صلح در منطقه حمایت می‌کند اما «گفتن اینکه مردم سودان آماده عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند دشوار است … و نیاز به زمان دارد».

او در عین حال گفت دهه‌ها جنگ و مذاکره بدون نتیجه، نشان‌دهنده ضرورت یک سیاست جدید از سوی کشورهای عربی درباره اسرائیل است.

سفیر سودان یکی از تهدیدهای بزرگ در منطقه را حکومت ایران دانست و گفت: «هیچ تردیدی نیست که سیاست سلطه‌گرایانه ایران تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه است؛ وقتی به وضعیت عراق، لبنان و یمن نگاه می‌کنیم، دست ایران را می‌بینیم.»

او خطر حکومت ایران را یکی از خطرهای بزرگ منطقه، و در کنار خطرات و تهدیدهایی همچون «باقی ماندن داعش و اشغال برخی از سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل» ذکر کرد.

عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی با موجی از واکنش‌ها روبه‌رو شده است. شماری از کشورهای منطقه از این موضوع استقبال کرده یا بنابر گزارش‌ها، گام‌هایی برای عادی‌سازی برداشته‌اند و در مقابل، شماری از سیاستمداران و همچنین رهبر جمهوری اسلامی ایران از اقدام امارات به عنوان «خیانت» نام برده‌اند.

سفیر سودان در واشینگتن به نیوزویک گفت: «به نظر من همه عرب‌ها از مسئله فلسطین حمایت می‌کنند، اما برخی از آنان متقاعد شده‌اند که یک تغییر استراتژی نیاز است. استراتژی رویارویی مداوم، بی‌ثمر و حتی غیرسازنده است.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا