ایران از نگاه جهانسیاست هاموضع گیری ها

شرط سیزدهم آمریکا برای ایران

۱+۱۲؛ شرط حقوق بشری پمپئو برای جمهوری اسلامی

«حقوق بشر»، بندی جدید بر شروط ۱۲ گانه ایالات متحده برای جمهوری اسلامی است.

تهیه و تنظیم: «آمدنیوز»- مایک پمپئو فهرستی از خواسته‌های دولت ترامپ را در ماه می ارائه داد که بر اساس آن جمهوری اسلامی باید این موارد را برای رسیدن به یک توافق با آمریکا رعایت کند. حال او یک شرط «حقوق بشری» را نیز به این فهرست اضافه کرده است.

پومپئو (در پانزده اکتبر) اصلاحیه‌ای در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به «درخواست دوازده‌گانه» خود افزود. او در یادداشتی در مجله فارین افرز، با عنوان «مقابله با ایران» نوشت: رییس‌جمهور ترامپ تصریح کرده است فشارها تنها در صورتی افزایش می‌یابد که جمهوری اسلامی، براساس استاندارد‌هایی که ایالات‌متحده، شرکا و متحدانش و همچنین خود مردم ایران انتظار دارند، رفتار نکند.

به همین علت است که واشنگتن خواستار تغییرات اساسی و قابل توجه در زمینه «حقوق بشر» از سوی تهران است.

شروط ۱۲ گانه پمپئو شامل موارد زیر بودند:

۱- جمهوری اسلامی باید کلیه جزئیات ابعاد نظامی برنامه پیشین هسته‌ای خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کند.

۲- جمهوری اسلامی باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کرده و هرگز به دنبال فرآوری تولید پلوتونیم نرود، این مورد شامل بستن رآکتور آب سنگین نیز می‌شود.

۳- جمهوری اسلامی باید به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی بدون محدودیت از همه مراکز و تاسیسات را در ایران بدهد.

۴- توسعه برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی باید متوقف شود و پرتاب سامانه‌های موشکی جدید با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای، دیگر انجام نشود.

۵- همه شهروندان آمریکا و همچنین شهروندان دیگر کشورهای دوست و متحد ما، که به اتهامات ساختگی در ایران زندانی هستند، باید آزاد شوند.

۶- جمهوری اسلامی باید از حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه – از جمله حزب الله لبنان، حماس و گروه فلسطینی جهاد اسلامی – دست بردارد.

۷- جمهوری اسلامی باید حاکمیت دولت عراق را به رسمیت شناخته و اجازه دهد شبه نظامیان شیعه آن کشور خلع سلاح و منحل شود و دوباره آنها را بسیج نکند.

۸- جمهوری اسلامی باید از حمایت نظامی از شبه نظامیان شیعه حوثی دست بردارد و به سمت دست یافتن به یک راه حل سیاسی مسالمت آمیز در یمن گام بردارد.

۹- کلیه نیروهای نظامی تحت فرمان جمهوری اسلامی در سوریه باید از آن کشور خارج شوند.

۱۰- جمهوری اسلامی باید به حمایت از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان و منطقه، و پناه دادن به رهبران ارشد القاعده پایان دهد.

۱۱- حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تروریسم و متحدان شبه نظامی‌اش در سراسر جهان باید متوقف شود.

۱۲- جمهوری اسلامی همچنین باید به رفتار تهدیدآمیز در برابر همسایگانش – که بسیاری از آنها متحدان آمریکا هستند – پایان دهد، از جمله تهدید اسرائیل به نابودی و پرتاب موشک به عربستان سعودی و امارات متحده عربی. این شامل تهدید کشتیرانی بینالمللی و عملیات خرابکارانه سایبری نیز می‌شود.

۱۲+۱- واشنگتن خواستار تغییرات اساسی و قابل توجه در زمینه «حقوق بشر» از سوی تهران است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن