ایران از نگاه جهانسیاست ها
موضوعات داغ

فوری/ پرزیدنت ترامپ سپاه پاسداران را تروریست اعلام خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • همای ایران : این اقدام از آن جهت حاِز اهمیت است که جلوی بخشی از هیات حاکمه آمریکا را برای ساخت و پاخت با این رژیم را می بندد.

فوری/
پرزیدنت ترامپ سپاه پاسداران را تروریست اعلام خواهد کرد

👈به نوشته روزنامه وال استريت ژورنال دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد نام سپاه پاسداران را در ليست سازمانهاى تروريستى قرار دهد.
همزمان با این اقدام – که نخستین مورد تعیین کردن یک نهاد دولتی به عنوان یک گروه تروریستی است – به نیروهای ایالات متحده نسبت به واکنش تلافی‌جویانه، هشدار داده می‌شود.

به نوشته روزنامه وال استريت ژورنال دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد نام سپاه پاسداران را در ليست سازمانهاى تروريستى قرار دهد.

👈 این نخستین بار است که ایالات متحده واحد نظامی یک دولت را به عنوان یک گروه تروریستی است.

سه منبع آگاه جمعه شب به وقت واشنگتن، به خبرگزاری رویترز و وال استریت ژورنال گفتند این تصمیم به طور رسمی قرار است روز دوشنبه اعلام شود. همزمان به نیروهای ایالات متحده نسبت به واکنش تلافی‌جویانه هشدار داده شده است.

آمریکا پیش از این «سپاه قد»س که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران است را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود ولی تمام سپاه پاسداران تحریم نشده بود.

وال‌استریت ژورنال در گزارش خود نوشته «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده از حامیان چنین اقدامی هستند. این گزارش می‌گوید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا – سی‌آی‌ای – و ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی ایالات متحده از مخالفان این طرح هستند.

«جیسون بلازاکیس» که تا همین چندی پیش، مدیر دفتر مقابله با تروریسم مالی و اعمال تحریم بود، به وال‌استریت ژورنال گفته قرار دادن سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان خارجی تروریستی، برای نخستین بار است.

او افزود: «هیچ‌وقت تاکنون بخشی از یک دولت در این فهرست قرار نگرفته است. عواقب چنین کاری در آینده عمیق خواهد بود.»‌

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیرون از مرزهای ایران مسئول عملیات نظامی در سوریه، لبنان، عراق و یمن است. در داخل کشور، نیمی از اقتصاد و نیروهای امنیتی و نظامی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

عربستان سعودی و بحرین در ماه اکتبر سال گذشته سپاه پاسداران و مقامات نظامی سپاه قدس را به فهرست گروه‌ها و اشخاص دخیل در تروریسم اضافه کردند.

رویترز در گزارش خود می‌گوید این تصمیم در سالگرد اقدام پرزیدنت ترامپ در خروج از توافق اتمی موسوم به برجام با ایران قرار است اعلام شود.

همای ایران : این اقدام از آن جهت حاِز اهمیت است که جلوی بخشی از هیات حاکمه آمریکا را برای ساخت و پاخت با این رژیم را می بندد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا