ایران از نگاه جهان

قطع وابستگی عراق از واردات گاز جمهوری اسلامی

⭕️ قطع وابستگی عراق از واردات گاز جمهوری اسلامی

احسان اسماعیل، وزیر نفت عراق اعلام کرد عراق رسیدن ظرفیت تولید نفت به هفت میلیون بشکه در روز در مقایسه با پنج میلیون بشکه در روز فعلی و توقف مشعل سوزی و واردات سوخت از ایران تا سال۲۰۲۵ را هدف گرفته است.

وزیر نفت عراق به شبکه تلویزیونی دولتی شبکه رسانه عراق گفت: این کشور در حال افزایش ظرفیت صادرات نفت خود از سطح فعلی بیش از سه میلیون بشکه در روز به شش میلیون بشکه در روز است.

در راستای قراردادهای هشت میلیارد دلاری امضا شده در جریان سفر هفته گذشته مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به واشنگتن، شرکت هانی ول و وزارت نفت عراق توافق کردند توسعه پروژه گاز “ار رتاوی” را پیش ببرند. طبق بیانیه وزارت انرژی آمریکا، این پروژه عراق را قادر خواهد ساخت به جمع‌آوری، فرآوری و استفاده از منابع گازی خود و تأمین تقاضای انرژی داخلی بپردازند.

عراق از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا وابستگی به واردات برق و گاز ایران که برای جبران کمبود برق و مشعل سوزی به آن نیاز دارد را قطع کند. از سوی دیگر پایبندی این کشور به توافق کاهش تولید اوپک پلاس هم باعث شده تولیدش محدود شود.

وزیر نفت عراق اظهار کرد این کشور قادر است هفت میلیون بشکه در روز نفت و حداکثر پنج میلیارد فوت مکعب در روز گاز تولید کند که ۲۰گیگاوات برق تولید خواهد کرد. با این حال نیاز عراق به برق تا سال۲۰۳۰ به ۳۵ گیگاوات می‌رسد. به همین دلیل است که عراق به توسعه انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی برای جبران کمبود برق کشور نیاز دارد. عراق می‌تواند گاز را از کشورهای دیگری به جز ایران در قالب LNG وارد کند.

علی علاوی، معاون نخست‌وزیر عراق هفته گذشته اظهار کرده بود این کشور اگر بتواند قراردادهای چند میلیارد دلاری که با شرکتهای آمریکایی امضا کرده را اجرایی کند و سرمایه‌گذاری عربستان سعودی را جذب کند، خواهد توانست واردات گاز و برق ایران را در سال آینده کاهش دهد.

عراق هم‌چنین در تلاش است سرمایه‌گذاریهای عربستان سعودی را جذب کرده و شبکه برق خود را از طریق عربستان سعودی و کویت به شبکه برق خلیج‌فارس متصل کند.

وزارت نفت عراق در راستای قراردادهای آمریکایی، با غول نفتی شورون هم قراردادی را امضا کرده و چارچوبی را برای ورود به مذاکرات انحصاری در خصوص قرارداد اکتشاف، توسعه و تولید در استان ذی‌قار تشریح کرده است.

بر اساس گزارش پلاتس، وزیر نفت عراق هم‌چنین گفت: وزارت نفت هم‌چنان سرگرم مذاکره با شرکت اکسون موبیل برای توسعه پروژه یکپارچه جنوب عراق است که دهها میلیارد دلار ارزش دارد و از سال۲۰۱۵ تحت مذاکره بوده است. عراق که دومین تولیدکننده بزرگ نفت عضو اوپک است، حدود ۸۰درصد از همه پروژه‌های گاز را برای کمک به کاهش مشعل سوزی و توقف واردات از تهران به اجرا گذاشته است.

“ار رتاوی” بزرگترین پروژه گازی عراق خواهد بود که به‌دلیل کمبود بودجه به تأخیر افتاده است و در ابتدا ۳۰۰میلیون فوت مکعب در روز گاز تولید خواهد کرد و در نهایت به ظرفیت تولید یک میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید که قادر به تولید ۱.۲ گیگاوات برق خواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا