ایران از نگاه جهان
موضوعات داغ

لو رفتن مذاکرات موشکی با ایران توسط فرانسه

نکات برگزیده مطلب
  • به نظر می‌رسد بهرام قاسمی با انتخاب واژه‌های حساب‌شده در پی رد صحبت‌های لودریان است و سعی در تلقین این موضوع دارد که «جمهوری اسلامی تا کنون به طور پنهانی بر سر برنامه موشکی خود مذاکره نکرده است.» حال اینکه گفته‌های لودریان خلاف این ادعا را نشان می‌دهد.

مذاکرات محرمانه موشکی

جمهوری اسلامی همواره برنامه موشکی خود را «غیرقابل‌مذاکره» خوانده و مدعی «دفاعی» بودن آن شده است؛ اما روز گذشته وزیر امور خارجه فرانسه، رژیم ایران را تهدید کرد که اگر در مذاکرات موشکی با ایران پیشرفتی حاصل نشود «تحریم‌هایی سخت» علیه این کشور وضع خواهد شد. این اظهارات نشان می‌دهد جمهوری اسلامی برخلاف مواضع رسمی‌اش، در حال مذاکرات پشت پرده بر سر برنامه موشکی خود با اروپا است.

روز گذشته 5 بهمن ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه جمهوری اسلامی را تهدید کرد که اگر «مذاکرات موشکی» به نتیجه‌ای نرسد، فرانسه آماده اعمال «تحریم‌های سخت» علیه رژیم ایران است.

لودریان با این اظهارات خود تلویحاً به «در جریان بودن مذاکرات موشکی با جمهوری اسلامی» اذعان کرده است. این اظهارات کاملاً برخلاف مواضع رسمی جمهوری اسلامی است که همواره تأکید کرده «برنامه موشکی ایران غیرقابل‌مذاکره است.»

پیش‌ازاین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود رفتار رژیم ایران «تغییر» کرده وایران به یک کشور «کاملاً متفاوت» تبدیل‌ شده است. ترامپ درباره تغییر در رفتار جمهوری اسلامی هرگز توضیح کاملی نداده است؛ اما شاید منظور او از این تغییر، تن دادن جمهوری اسلامی به مذاکره بر سر برنامه موشکی است.

دلیل دوگانگی و پنهان‌کاری جمهوری اسلامی در مذاکره بر سر برنامه موشک‌های بالستیکی‌اش، مشخص نیست. وزارت امور خارجه ایران و مقامات نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی همواره تأکید کرده‌اند که بر سر برنامه‌های دفاعی خود از جمله موشک‌های بالستیک مذاکره نخواهند کرد؛ اما ناگهان وزیر امور خارجه فرانسه اظهاراتی را به زبان می‌آورد که گویی رژیم ایران ماه‌هاست در حال مذاکره بر سر موشک‌هایش بوده و حالا فرانسه از امتیاز ندادن طرف مقابل خسته شده است.

پیش‌ازاین، رویترز خبر داده بود که سه دیپلمات به این خبرگزاری گفته‌اند فرانسه، بریتانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا «در حال بررسی اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید علیه ایران» هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته در واکنش به اظهارات لودریان، بار دیگر گفته است«توان موشکی ایران قابل‌مذاکره نیست و این نکته در جریان گفتگوهای مستمر سیاسی که بین ایران و فرانسه انجام می‌شود به اطلاع طرف فرانسوی رسیده است.»

به نظر می‌رسد بهرام قاسمی با انتخاب واژه‌های حساب‌شده در پی رد صحبت‌های لودریان است و سعی در تلقین این موضوع دارد که «جمهوری اسلامی تا کنون به طور پنهانی بر سر برنامه موشکی خود مذاکره نکرده است.» حال اینکه گفته‌های لودریان خلاف این ادعا را نشان می‌دهد.

قاسمی تلویحاً اروپایی‌ها را به قطع روابط تهدید کرده و اظهار داشته است «هرگونه تحریم جدید از سوی کشورهای اروپایی منجر به تجدیدنظر ایران در نحوه تعاملات خود با این کشورها خواهد شد.»

بااین‌حال، شرایط موجود نشان می‌دهد جمهوری اسلامی چاره دیگری جز مذاکره بر سر برنامه موشکی و هسته‌ای خود ندارد. به جز حاضر شدن در مذاکرات، یک راه دیگر وجود دارد که به تحریم‌های خردکننده منتهی می‌شود. برنامه موشکی رژیم ایران یگانه نقطه مشترک بین اروپا و آمریکا در مسئله جمهوری اسلامی است که اگر ادامه پیدا کند، هزینه گزافی برای ایران خواهد داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا