ایران از نگاه جهان

مقاله میدل ایست مانیتور و مقایسه جمهوری اسلامی با داعش: وقت آن است که نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ایران را مانند داعش پاسخگو کرد

‏⭕️مقاله میدل ایست مانیتور و مقایسه جمهوری اسلامی با داعش: وقت آن است که نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ایران را مانند داعش پاسخگو کرد

در ماه فوریه، فیلم‌هایی منتشر شدند که نشان می دهند نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، گورهای بسیاری از مبارزان و فرماندهان مخالف، که در مناطق اهل سنت به خاک سپرده شده بودند را تخریب می کنند و فیلم های دیگری نیز نشان می دهند که سربازان سوری در حال بازی با جمجمه اجساد هستند. این اقدامات را در سال ۲۰۱۵ نیز شاهد بودیم، هنگامی که نیروهای رژیم اسد ده‌ها قبر در حمص را تخریب کرده و اجساد را به سرقت بردند.

این تخریب بی پروای اماکن تاریخی و مذهبی، شباهت‌هایی با عملیات تخریب انجام شده توسط داعش و سایر گروه های افراطی در سراسر شام دارد.

از ویژگی‌های بارز حکومت داعش در میان مناطق گسترده سوریه و عراق، تخریب مکانهای مهم تاریخی,تخریب کلیساها و زیارتگاه‌های مقدس برای مسیحیان و اقلیت‌های دیگر …. علاوه بر این، آنها به منظور تأمین بودجه عملیات ترور خود و کمک به قاچاق و شبکه‌های جنایی بین‌المللی اقدام به فروش آثار باستانی در بازار سیاه در سراسر جهان کردند.

آیا بین شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران که در سراسر شام وجود دارند و وفاداران اسد با داعش فرقی وجود دارد؟ آنچه واقعاً این شبه‌نظامیان را از داعش و القاعده جدا می‌کند، برند آنها است. گروه‌های سنی، ویژگی‌های علامت تجاری را (مانند یونیفرم، پیام‌های پخش شده بین‌المللی، رسانه، فیلم‌های با کیفیت بالا که اعدام‌های غربی‌ها را نشان می‌دهند و هدف اعلام شده برای تسلط جهانی) از خود نشان می‌دهند، اما شبه نظامیان شیعه تا حد زیادی خود را به دور از کانون توجه عموم قرار میدهند.

تعداد قابل توجهی از این شبه‌نظامیان در سال ۲۰۱۴ تحت عنوان نبرد با داعش ظهور پیدا کردند

با این حال، افشاگری‌ها به اینجا ختم نمی‌شوند. شواهد نشان می دهد که شبه‌نظامیان شیعه در سراسر شام در فعالیت‌های غیرقانونی بازار سیاه مانند قاچاق بین‌المللی مواد مخدر درگیر بوده‌اند. در سال ۲۰۱۸ گروه‌هایی از داخل بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) و دیگران، مانند حزب‌الله لبنان، به قاچاق تریاک در سراسر شام برای رسیدن به اروپا و همچنین همکاری با گروه هایی در آمریکای جنوبی و مرکزی در تولید کوکائین مشغول بوده اند.

شبه نظامیان مورد حمایت ایران، سوریه یا لبنان ، تمام نشانه‌های ایجاد یک تهدید برابر برای منطقه، غیرنظامیان ، میراث  و نیروهای خارجی را نشان می‌دهند.تنها چیزی که این شبه نظامیان شیعه فاقد آن هستند، برند و بازاریابی داعش است. اما ممکن است زمان آن رسیده باشد که آنها را وادار به پاسخگویی کنیم. درست به همان اندازه که جامعه بین‌المللی داعش را مجبور به پاسخگویی کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا