ایران از نگاه جهانسیاست ها

نزدیکی کشورهای اروپایی به سیاست های ترامپ در قبال ایران

تعداد مقامات اروپایی که به صورت ناشناخته در خصوص پشت پرده روابط اروپا و جمهوری اسلامی اظهار نظر می کنند، در حال افزایش است.

در شرایطی که جمهوری اسلامی با سفرهای غیر منتظره محمدجواد ظریف به اروپا، در انتظار پاسخ کشورهای این قاره برای راه اندازی کانال ویژه مالی است، برخی گزارشات از نزدیک تر شدن برخی کشورهای اروپایی به سمت سیاست های ترامپ در قبال ایران حکایت دارد.

کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، بلژیک، هلند و دانمارک به تدریج دست از حمایت از جمهوری اسلامی برخواهند داشت و مطمئنا کانال مالی آنطور که تهران انتظار دارد راه اندازی نخواهد شد.

می توان دلیل فاصله گیری اروپا از تهران را در اقدامات تحریک کننده رژیم دید. اقدام به ترور در خاک دانمارک، پرتاب موشک های بالستیک با قابلیت حمل سلاح اتمی، حضور بی دلیل در سوریه، عدم تصویب FATF و فشار شرکت های خصوصی اروپایی از دلایلی است که ماندن در برجام و پایبندی به آن را برای اروپا بی فایده می کند.

رویکرد جدید اروپا در فاصله گیری از رژیم ایران در حالی انجام می شود که اتحادیه اروپا هنوز روی کاغذ به برجام پایبند است.

خروج اروپا از برجام می تواند به احساسات ضد غربی در محافل تندروی ایران را تقویت کرده و احتمالا چند تهدید را متوجه عربستان سعودی کند. در چنین شرایطی ایران همچون گربه ای در قفسی تاریک است که پنجه می کشد.

در تهران آیت الله خامنه ای نسبت به مواضع اروپایی ها هم اظهار ناامیدی می کند و دیگر شرط برای آنها نمی گذارد.

اروپا نیز SPV را راه اندازی نخواهد کرد چون نمی خواهد خود را با ابر قدرت ایالات متحده درگیر کند.

در این صورت همانطور که انتظار می رفت یک قطره نفت نیز فروش نخواهد رفت و عملا ارز به خزانه ارزی واریز نخواهد شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده خود را تا بغداد رسانده بود که تنها مقامات عراقی را نسبت به خروج ارز این کشور به سوی ایران آگاه کند.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران گفت در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکلیم و با آنچه در بودجه سال جاری پیش بینی شده بود، فاصله زیادی گرفته‌ایم. نوبخت با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها از جمله صادرات نفت گفت در بودجه سال جاری پیش بینی صدور ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت برای هر روز و ۴۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۷ پیش‌بینی شده بود، اما از آنجایی که در این حوزه «به شدت دچار مشکل هستیم» در حال حاضر «با آنچه در بودجه پیش بینی شده بود به شدت فاصله گرفته‌ایم.»

اقدام به حملات تروریستی در فرانسه و دانمارک و پایبند نبودن به تعهدات در خصوص پرتاب ماهواره با قابلیت حمل سلاح، از تحمل اروپا نیز خارج است.

رویه جمهوری اسلامی باعث نزدیکی بیشتر بروکسل و واشنگتن شده و این نزدیکی بیشتر خواهد شد.

آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در سخنانی که از تلویزیون داخلی ایران پخش شد گفت: «اروپایی ها بدتر از آمریکایی ها هستند. اگر بدتر نباشند قطعا بهتر هم نیستند.»

اروپا شاید از برجام به طور رسمی خارج نشود و شاید موضع مشخص در قبال رفتار غیرمسئولانه تهران نگیرد یا کمتر بگیرد اما رفتار منفعلانه و اتلاف وقت نیز برای رژیم ایران مفید نخواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا