ایران از نگاه جهانموضع گیری ها

هشدار عفو بین‌الملل

صدها تن به منظور «سرکوب تبه کارانه» بازداشت شده‌اند

درهشدار عفو بین‌الملل درباره بازداشت فعالان عرب در خوزستان
عفو‌ بین‌الملل: صدها تن به منظور «سرکوب تبه کارانه» علیه فعالان عرب اهوازی بازداشت شده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که مقامات جمهوری اسلامی اقدام به یک «سرکوب گسترده» علیه عرب‌های اهوازی (اقلیت قومی) از طریق بازداشت صدها تن از شهروندان عرب در استان خوزستان زده است.

این موج از بازداشت‌ها به دنبال حمله به رژه نیروهای مسلح در شهریور ماه (سپتامبر) در شهر اهواز صورت گرفته است. در این حمله تروریستی ۲۴ تن کشته و بیش از ۶۰ تن زخمی شدند.

سازمان عفو بین‌الملل احتمال می‌دهد که این حمله بهانه‌ای برای سرکوب شهروندان عرب ساکن خوزستان باشد. جمهوری اسلامی ساعاتی پس از حمله تروریستی شهریور ماه، اقدام به بازداشت گسترده فعالان عرب (فعالان مدنی، شاعر، نویسنده و …) در شهرهای استان خوزستان زده است.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا عفو‌ بین‌الملل، گفته است ابعاد بازداشت‌ شهروندان عرب اهوازی در هفته‌های اخیر عمیقا هشدار دهنده است. زمان این بازداشت‌ها نشانگر آن است که مقامات جمهوری اسلامی این حمله تروریستی را بهانه‌ای برای سرکوب عرب‌های اهوازی، از جمله فعالان مدنی و سیاسی، قرار داده‌اند.

دویچه‌وله به نقل از لوتر می‌گوید «همه کسانی که مسئولیت حمله وحشتناک در اهواز را بر عهده دارند باید در دادگاهی عادلانه محاکمه شوند، اما بازداشت‌های خودسرانه راه رسیدن به عدالت برای قربانیان نیست.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا