ایران از نگاه جهانسیاست ها

پرونده رژیم ایران در راه شورای امنیت سازمان ملل

آمریکا برنامه دارد جمهوری اسلامی را به نقض پیمان بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی متهم کند

نکات برگزیده مطلب
  • دو مقام آمریکایی روز جمعه گفتند که دولت دونالد ترامپ برنامه دارد تا جمهوری اسلامی را به نقض پیمان بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی متهم کند.

پرونده رژیم ایران در راه شورای امنیت سازمان ملل/ آمریکا برنامه دارد جمهوری اسلامی را به نقض پیمان بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی متهم کند

آسوشیتدپرس: مقامات آمریکایی می‌گویند کاخ سفید قصد دارد جمهوری اسلامی را به نقض پیمان منع سلاح‌های شیمیایی متهم کند.

دو مقام آمریکایی روز جمعه گفتند که دولت دونالد ترامپ برنامه دارد تا جمهوری اسلامی را به نقض پیمان بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی متهم کند.

این مقامات اذعان کرده‌اند کاخ سفید برنامه دارد تا در هفته آینده اعلام کند جمهوری اسلامی از کنوانسیون ۱۹۹۷ سلاح‌های شیمیایی پیروی نمی‌کند.

این پیمان «تولید، انبار کردن و استفاده از سلاح‌های شیمایی» را ممنوع کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، جمهوری اسلامی از سلاح‌های شیمیایی استفاده نکرده است، بلکه در راستای تولید تسلیحات شیمیایی از طریق حفظ و نگهداری تجهیزات مخصوص تلاش کرده است.

این یافته‌ها بر اساس اطلاعات اخیر بدست آمده که این مقامات مجاز به عمومی کردن آن نیستند و با شرط گمنام ماندن درباره آن صحبت کردند.

این تصمیم به اتخاذ مجازات‌های فوری از سوی ایالات متحده منجر نمی‌شود، اما می‌تواند یک پرونده شکایت علیه جمهوری اسلامی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را به دنبال داشته باشد.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی یک نهاد بین‌دولتی است که در سال ۱۹۹۷ میلادی و با لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون بین‌المللی منع جنگ‌افزارهای شیمیایی، ایجاد شد.

مقر این سازمان در شهر لاهه، هلند واقع شده‌ است و تشکیلات آن تحت نظر دولت‌های امضاکننده کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی اداره می‌شود.

به گفته این دو مقام آمریکایی، نمایندگان کنگره روز جمعه از این تصمیم پیشِ ‌رو با خبر شده‌اند.

این یافته‌ها بخشی از تلاش دولت آمریکا برای منزوی کردن جمهوری اسلامی پس از خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها بوده است.

پیش از این، دونالد ترامپ و مشاور ارشد او در امنیت ملی وعده داده بودند که فشارهای حداکثری را علیه جمهوری اسلامی به کار گیرند تا رژیم تهران از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه و جهان دست بردارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا