ایران از نگاه جهان
موضوعات داغ

پورتال خبری اتریش، : ارتباط عملیات سال ٢٠١٨ موساد با انفجارهای اخیر

⭕️ پورتال خبری اتریش، : ارتباط عملیات سال ٢٠١٨ موساد با انفجارهای اخیر

هیچ کس نمی داند چه کسی باعث ایجاد ده ها انفجار در ماه گذشته در ایران شد، اما اگر اسرائیل سهیم باشد، منصفانه است که بگوییم عملیات موساد۲۰۱۸ – سرقت آرشیو هسته ای تهران – به انجام این اقدامات کمک کرد.

وقایع سال۲۰۱۸ و۲۰۲۰ چگونه به هم مرتبط هستند؟ تا زمان سرقت بایگانی هسته ای ایران در ژانویه سال۲۰۱۸ ، جمهوری اسلامی بطور غیرعادی -متناقض موفق شده بود به نوعی “اصول اخلاقی “در حوزه هسته ای دست یابد. علیرغم اینکه آیت الله ها از تروریسم در سراسر منطقه حمایت می کردند و آزمایش موشک های بالستیک را انجام می دادند ، آنها از نظر فنی مفاد مقررات توافق هسته ای۲۰۱۵ را رعایت می کردند – آنها “هماهنگ ” مطابق قرار داد بودند.

حمله به برنامه هسته ای ایران در آن زمان می توانست از چند سطح فاجعه بار باشد. اما بعد از عمل موساد همه چیز تغییر کرد. اول ، این عملیات از ایالات متحده خواست كه تصمیم نهایی را برای خروج از توافق و راه اندازی یك “فشار حداكثر” علیه ایران اتخاذ كند. به همان اندازه مهم این بود که وی سرانجام آژانس بین المللی انرژی اتمی را علیه رژیم برانگیخت .

در حقیقت ، منابع نزدیک به یوسی کوهن مدیر موساد به اورشلیم پست در سپتامبر ۲۰۱۹ گفتند که بزرگترین دستاورد عملیات موساد دستیابی به نقشه ای جامع از سایتهای اعلام شده و ناشناخته هسته ای ایران است.

در آخرین اقدام تاکنون ، هیئت دولت آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه گذشته تهران را به دلیل امتناع از همکاری ، محكوم كرد.

رافائل گروسی ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیراً اظهار داشت كه می تواند موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهد .و این برخورد متفاوتی بود که تا قبل از عملیات موساد ۲۰۱۸ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران نداشت.

یکی از بزرگترین تخلفات توافق هسته ای سال۲۰۱۵ که آژانس هسته ای ایران باید به آن پاسخگو باشد ، این واقعیت است که تهران الزامات استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته را نقض کرده است. سانتریفیوژهای پیشرفته همان چیزی بود که در تاریخ ۲ ژوئیه در نطنز منفجر شد .

منفجر شدن دوازده نیروگاه از جمله بخشی از سایت حساس نطنز تا زمانی که جمهوری اسلامی “مطابق” با توافق هسته ای عمل می‌کرد ، غیرقانونی می بود. این امر به آیت الله ها اجازه می داد که مجرمین را حبس انفرادی کند و از خشونت برای مبارزه در “دفاع از خود” استفاده كنند . دیگران ، مانند دگراندیشان ایرانی ، ایالات متحده و سعودی ها ، ممکن است در انفجارهای اخیر نقش داشته باشند. هرکسی که این کار را کرده است ، از عملیات افسانه ای موساد سال۲۰۱۸ بهرمند شده بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا