ایران از نگاه جهان

پورتال خبری اتریش: ایران برای خروج آمریکابه نخست وزیر عراق فشار می آورد

پورتال خبری اتریش: ایران به نخست وزیر عراق فشار می آورد

به نوشته این منبع اتریشی مقامات ارشد رژیم ایران به نخست وزیر کشور همسایه فشار می آورند تا ایالات متحده را از عراق بیرون کند.

مصطفی الکاظمی چهره ای نسبتاً جدید در بغداد است. یک رئیس و فعال سابق وزارت اطلاعات است که بهار امسال نخست وزیر شد. او در حال حاضر به منطقه سفر کرده است.

روز سه شنبه ، کاظمی برای دیدار با رهبر جمهوری اسلامی آیت الله علی خامنه ای، به ایران سفر کرد. خامنه ای تأکید کرد که ایران در عراق مداخله نمی کند، اما نمی توان همین حرف را درباره آمریکایی ها گفت. آنها در عراق دخالت کردند و منطقه را تخریب کردند.

مصطفی الکاظمی گوش کرد و منتظر ماند تا سخنرانی تمام شود. وی سپس به متهم کردن ایالات متحده برای گسترش هرج و مرج و نشانه و هدف قرار دادن عراق پرداخت. وی گفت که ایالات متحده با تماس نزدیک سیاسی، مذهبی و فرهنگی بین عراق و ایران مخالف است.

خامنه ای همچنین کشته شدن سلیمانی و ابومهدی المهندس را یک نمونه از نتیجه حضور آمریکایی‌ها برشمرد و خطاب به نخست وزیر عراق افزود: «آن‌ها میهمان شما را در خانه شما کشتند و صریحاً به این جنایت اعتراف کردند که این موضوع کوچکی نیست».به نظر می رسد این صحبت ها کمی بیشتر از یک گفتگوی دوستانه باشد، تقریباً تهدیدی است که عراق نتوانست از سلیمانی محافظت کند.

مصطفی الکاظمی همچنین با علی شمخانی، رئیس شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد. دیدار شمخانی با کاظمی بخش دیگری از فشار حداکثر ایران برای بیرون راندن نیروهای آمریکایی از عراق بود. شمخانی گفت که ایالات متحده یک عنصر “بدخواه ، تروریست” در عراق است که عدم اطمینان را ایجاد می کند.

پیام اصلی دیدار با شمخانی همکاری ایران و عراق بود. الکاظمی از ایران بخاطر کمکش در جنگ علیه داعش تشکر کرد و گفت: این دو کشور برادر خواهند ماند. ایران اظهار امیدواری کرد که عراق نقش بیشتری در امنیت منطقه ایفا کند ، که ظاهراً به معنای کمک به ایران برای همکاری با سوریه و یک کشور ترانزیت برای تجارت سلاح های ایران به سوریه است.

برای جمهوری اسلامی، امنیت منطقه ای به معنای هژمونی سلطه گری منطقه ای ایران است. عراق در این معادله “نزدیکترین کشور خارجی ” ایران است. در دیدار اخیر فشارهای فشرده ای بر الکاظمی وارد شده است و ایران نشان داده است که برای اعمال فشار بر آمریکا برای ترك عراق جدی است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا