ایران از نگاه جهان
موضوعات داغ

گزارش دبیر کل سازمان ملل تائیدی است بر آنچه که آمریکا از قبل درباره جمھوری اسلامی می‌گفت

⭕️ گزارش دبیر کل سازمان ملل تائیدی است بر آنچه که آمریکا از قبل درباره جمھوری اسلامی می‌گفت

وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۰ تیر با انتشار گزاره‌برگی نوشت که جدیدترین گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تاییدی است بر آن چه که آمریکا مدتها است درباره رفتار بی‌ثبات‌کننده جمھوری اسلامی در منطقه خاورمیانه می‌گوید.

در این گزاره‌برگ آمده است:

جدیدترین گزارش مربوط به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، که توسط دبیرکل سازمان ملل بر اساس یک ارزیابی بی‌طرفانه از مدارک موجود منتشر شد، آن چه که آمریکا مدت‌ها است می‌گوید را تایید کرد: جمھوری اسلامی همچنان به استفاده از سلاح‌های متعارف خود برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه و دامن زدن به خشونت‌ فرقه‌ای و تروریسم در سراسر منطقه استفاده می‌کند.

این گزارش معین کرده است که سلاح‌های استفاده شده در حمله به عربستان سعودی در سپتامبر ۲۰۱۹ منشا ایرانی داشتند.

این گزارش قطعنامه ۲۲۳۱ همچنین نتیجه گیری کرده است که تسلیحات و مواد مرتبط ضبط شده در سواحل یمن در نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ نیز منشا ایرانی داشتند.

این گزارش همچنین به جزئیات نگران‌کننده فعالیت‌ موشکی بالستیک جمھوری اسلامی، که در تضاد با درخواست‌های مکرر شورای امنیت است، می‌پردازد و به همان اندازه به فعالیت هسته‌ای نگران‌کننده جمھوری اسلامی، که عمل به تعهدات کلیدی خود تحت برجام را متوقف کرده است، اشاره می‌‌کند.

جمھوری اسلامی با ارائه سلاح به گروه‌هایی در خارج از مرزهایش، شامل گروه‌های نیابتی و سازمان‌های تروریستی در سراسر خاورمیانه از جمله سوریه، لبنان، عراق، یمن، و بحرین، که در تناقض با تحریم‌های تسلیحاتی است، به سرپیچی از شورای امنیت ادامه می‌دهد.

بر مبنای یافته‌های این گزارش و نقض‌های مکرر تحریم تسلیحاتی توسط جمھوری اسلامی، شورای امنیت باید برای اعمال فشار بیشتر، و نه کمتر، بر جمھوری اسلامی اقدام کند. رفتار جمھوری اسلامی در هیچ مقطعی در دهه گذشته نشان نداده است که لغو تحریم‌های تسلیحاتی کاری مناسب است.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای که توسط ایالات متحده بین اعضا پخش شد در تطابق با رویه سازمان ملل متحد است. سازمان ملل متحد برای سیزده سال است که محدودیت‌های تسلیحاتی علیه جمھوری اسلامی را حفظ کرده است.

قطعنامه‌ای که ما توزیع کردیم این محدودیت‌ها را برای مدتی نامحدود، و تا زمانی که رفتار تهران تغییر کند، تمدید می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده در پایان این گزاره‌‌برگ تاکید کرده است که برای تحریم‌های تسلیحاتی جمھوری اسلامی نباید تاریخ انقضا تعیین می‌شد و تا وقتی که جمھوری اسلامی تغییر قابل تاییدی در رفتار خودش نشان ندهد، این محدودیت‌ها نباید برچیده شوند.

https://t.me/javanmardi77/37655

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا