ایران از نگاه جهانسیاست هاموضع گیری ها

گزارش ۴۸ صفحه‌ای وزارت خارجه آمریکا در مورد «اقدامات مخرب ایران.»

🔴 گزارش ۴۸ صفحه‌ای وزارت خارجه آمریکا در مورد «اقدامات مخرب ایران.»

🔷وزارت خارجه ایالات متحده گزارشی در مورد ایران منتشر کرده‌است که به گفته مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در برگیرنده «وسعت رفتارهای مخرب حکومت ایران در داخل و خارج از مرزها، در آستانه ۴۰مین سالگرد انقلاب اسلامی» است.

این گزارش در همان روزی منتشر شده‌است که آقای پومپئو، و همچنین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تهران را هدف انتقادهای شدید خود قرار دادند.

◾️گزارش وزارت خارجه آمریکا ۴۸ صفحه است و ۷ فصل را در بر می‌گیرد که عبارتند از:

▪️حمایت از تروریسم
▪️برنامه موشکی
▪️فعالیت‌های مالی غیرقانونی
▪️تهدید علیه دریانوردی
▪️تهدید علیه امنیت مجازی
▪️نقض حقوق بشر
▪️سوءاستفاده در حوزه محیط زیست

🔶وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش خود اظهار کرده‌است که تهران، از زمان برپایی جمهوری اسلامی، به یک سیاست دولتی برای مدیریت، اجرا و تسهیل اقدامات تروریستی در سطح جهانی روی آورده‌است.
آمریکا نیروی قدس سپاه و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به حمایت از فعالیت‌های تروریستی متهم کرده و می‌گوید جمهوری اسلامی «تقریبا برخلاف هر کشور دیگری در جهان» برای حمایت از تروریسم از نهادهای نظامی و امنیتی خودش بهره می‌برد.

آمریکا بار دیگر تاکید کرده است که توسعه موشک‌های بالیستیک توسط جمهوری اسلامی «تهدیدی قطعی» علیه امنیت منطقه است.

وزارت خارجه ایالات متحده در سومین فصل از گزارش خود به جزئیات مربوط به آنچه «اقدامات مالی غیر قانونی» تهران نامیده، پرداخته‌است. به گفته این وزارت‌خانه، تهران از ساز و کارهای مالی «فریبکارانه و غیرشفاف» برای حمایت از گروه‌های نیابتی و توسعه موشک‌های بالیستیک و دیگر جنگ‌افزارها استفاده می‌کند.

آمریکا، تهران را تهدیدی برای امنیت ترابری دریایی در خلیج فارس و دریای سرخ توصیف کرده و می‌گوید سپاه پاسدارن در خلیج فارس دست به مجموعه‌ای از اقدامات غیر ایمن و غیر حرفه‌ای زده‌است و در «بازداشت غیرقانونی» ملوان‌های آمریکایی و بریتانیایی، سابقه دارد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی مجموعه‌ای فزاینده از خرابکاری‌های اینترنتی، حملات سایبری و جاسوسی‌ در فضای مجازی علیه زیرساخت‌های اساسی، نهادها و شخصیت‌های مالی و اقتصادی، و نهادهای آموزشی دارد.

ایالات متحده در این گزارش تازه‌ به موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی، مجازات کنشگران مدنی، در انزوا قرار دادن گروه‌های تباری و دینی، دوری گزیدن از قانون و معیارهای حقوقی، شکنجه و اعدام‌های بی‌رویه اشاره کرده‌است. حکومت ایران متهم شده که نه تنها در داخل، که خارج از مرزهای خود نیز به نقض حقوق بشر اقدام کرده‌است.

در واپسین فصل این گزارش، تهران به بهره‌برداری و سو‌ءاستفاده در حوزه محیط زیست متهم شده‌است. وزارت خارجه آمریکا می‌گوید حکومت ایران «دهه‌هاست مشغول اجرای سیاست‌های گمراه‌کننده در زمینه کشاورزی، پروژه‌های سدسازی توسط سپاه و نزدیک شدن بی‌سابقه به یک بحران زیست‌محیطی است».
آمریکا می‌گوید حکومت ایران در واکنش به شرایط وخیم آبی ناموفق بوده و همین موضوع به مهاجرت اجباری میلیون‌ها نفر انجامیده‌است.

شماری از اتهام‌های منتشر شده در این گزارش تازه، پیشتر و در دولت‌های قبلی آمریکا نیز مطرح شده‌اند. از جمله اتهام حمایت دولتی از تروریسم، اتهام نقض حقوق بشر، اتهام‌ها در زمینه برنامه موشکی و یا فعالیت‌های مالی جمهوری اسلامی.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا