ایران از نگاه جهان

56 صفحه در 11 فصل گزارش نقض حقوق بشر در ایران

گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه ایالات متحده درباره ایران با ۱۱ محور

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در مراسم معرفی گزارش حقوق بشر سال ۲۰۱۸ این وزارتخانه، توضیحاتی کلی را درباره این گزارش ارائه کرد. بنا بر توضیحات پمپئو، ۵۶ صفحه از این گزارش ذیل ۱۱ فصل به وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی می‌پردازد.

در این گزارش به اعتراضات دی‌ماه سال گذشته اشاره و تاکید شده است که مقامات جمهوری اسلامی به خشن‌ترین نحو ممکن به این اعتراض‌ها واکنش نشان دادند، به صورتی که در جریان این سرکوب‌ها ۳۰ تن کشته، هزاران نفر دستگیر و مواردی هم مرگ مشکوک در جریان بازداشت‌ها گزارش شده است.

سرفصل‌های این گزارش به قرار ذیل می‌باشد:

۱. دخالت در زندگی خصوصی افراد و قتل با انگیزه سیاسی
به عنوان نمونه: کشته شدن سینا قنبری در زندان اوین و وحید حیدری در بازداشتگاه اراک.

۲. ناپدید شدن‌ها
به عنوان نمونه: محمد بام، شاعر ربوده شده.

۳. شکنجه و اقدامات تنبیهی بی‌رحمانه و غیرانسانی
به عنوان نمونه: اقدام ماموران امنیتی به دستگیری و نگهداری در شرایط بد در زندان و همچنین اجرای احکامی مانند قطع عضو .

۴. شرایط بازداشت و زندان
نگهداری زندانیان در زندان‌هایی که در بیش از ظرفیت خود زندانی دارند و همچنین کشته شدن زندانیان، به عنوان نمونه: سینا قنبری، وحید حیدری و کاووس سید‌امامی.

۵. دستگیری و بازداشت خودسرانه
به عنوان نمونه: حصر خانگی میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی، بدون هیچ‌گونه دادرسی و همچنین گروگانگیری شهروندانی که دارای تابعیت دوگانه هستند.

۶. فقدان دادرسی عادلانه
به عنوان نمونه: اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و همچنین اعترافات اجباری و پخش تلویزیونی، به عنوان مثال؛ مائده هژبری، حسین شیرازی، فرزند آیت‌الله صادق شیرازی.

۷. دخالت در امور داخلی دیگر کشورها
مانند دخالت نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در عراق، افغانستان و یمن.

۸. نبود آزادی بیان و رسانه‌های آزاد
به عنوان نمونه، دستگیری افراد مربوط با سایت مجذوبان نور و کاهش روزافزون آزادی اینترنت با ابزار فیلتر سایت‌هایی چون یوتیوب، فیسبوک، توئیتر، فلیکر و سرویس‌هایی چون تلگرام.

۹. حق تجمع مسالمت‌آمیز
سرکوب هرگونه تجمع مسالمت‌آمیز از سوی نیروهای امنیتی مانند سرکوب اعتراض دارویش گنابادی و زندانیان زن گنابادی در زندان قرچک ورامین.

۱۰. حق مسافرت
جمهوری اسلامی منتقدان را با احکام تبعید به جاهایی فرستاده و اجازه حرکت و انتقال را از آن‌ها سلب می‌کند و همچنین ممنوع الخروج کردن اعضای هیئت علمی، خبرنگاران و اجازه همسر برای سفر زنان.

۱۱. آزار و تعقیب
به عنوان نمونه: شهروندان ایرانی- آمریکایی هنوز در زندان‌های جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده‌اند. و همچنین افزایش فشار و تهدید اقلیت‌های دینی از جمله بهاییان.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا