اخبار ایراناقتصادی
موضوعات داغ

ذخایر نفت بی‌مشتری ایران از «۱۲۰ میلیون بشکه گذشت»

⭕ ذخایر نفت بی‌مشتری ایران از «۱۲۰ میلیون بشکه گذشت»

صادرات روزانه نفت خام و میعانات گازی ایران در سه ماهه دوم سال جاری به ۱۸۷ هزار بشکه سقوط کرد.

در حالی که جمهوری اسلامی تولید روزانه نفت خام خود را از ۳.۸ میلیون بشکه در دوران قبل از تحریم‌های آمریکا به حدود ۱.۹ میلیون بشکه در ماه گذشته کاهش داده، باز هم صادرات نفت کشور به حدی پایین است که ذخایر نفت بی‌مشتری ایران به نزدیک ۱۲۳ میلیون بشکه اوج گرفته است.

ایران روزانه حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه مصرف داخلی نفت خام دارد. بدین ترتیب ایران هم اکنون روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت مازاد تولید می‌کند.

خبرگزاری رویترز از قول شرکتهای اطلاعات انرژی و کالا مانند کپلر و رفینیتو گزارش داده است ذخایر نفت ایران در تاسیسات خشکی به ۶۶ میلیون بشکه و در نفتکش‌های لنگر انداخته در خلیج فارس به ۵۶.۴ میلیون بشکه در ماه گذشته میلادی، ژوئن، رسیده است.

ذخایر نفت ایران در خشکی حدود شش ماه پیش ۳۹ میلیون بشکه بود و تا بهار سال جاری به ۵۴ میلیون بشکه اوج گرفت و تا هفته پیش به ۶۶ میلیون بشکه رسید.

شرکت کپلر در همین زمینه به رادیو فردا گفته است صادرات روزانه نفت خام و میعانات گازی ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی تنها ۲۹۴ هزار بشکه بود و در سه ماهه دوم سال به ۱۸۷ هزار بشکه سقوط کرد.

قبل از تحریم‌های آمریکا، ایران روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشت.

رویترز می‌نویسد٬ ذخایر میعانات گازی ایران به شدت اوج گرفته و کاهش تولید آن عملی نیست. میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک است که از میادین گازی تولید می‌شود و اگر ایران بخواهد تولید آن را کاهش دهد، باید درب چاههای گازی را ببندد که عملی نیست.

در کنار تولید روزانه ۱.۹ میلیون بشکه نفت خام، تولید میعانات گازی ایران نیز حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز است، اما مصرف داخلی میعانات گازی جمهوری اسلامی حدود ۴۵۰ هزار بشکه است و چاره‌ای جز ذخیره کردن مازاد تولید نیست

این در حالی است که رویترز می‌نویسد تاسیسات ذخایر نفت و میعانات گازی ایران کاملا پر شده و جایی برای ذخیره اضافی نفت نیست

چین و سوریه تنها مشتریان نفتی ایران هستند. بر اساس آمارهای گمرکی چین، ایران در پنج ماه اول سال جاری میلادی روزانه حدود ۸۰ هزار بشکه نفت راهی این کشور کرده است. البته آمارهای کپلر نشان می‌دهد در همین دوره روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت ایران راهی مالزی شده است. این محموله‌ها با تغییر نام مالک، تحت عنوان نفت مالزی راهی چین شده است. بقیه نفت صادراتی ایران راهی سوریه شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا