اخبار ایراناقتصادی

شوخی اروپایی با تحریم آمریکایی

شوخی اروپایی با تحریم آمریکایی

جمهوری اسلامی پس از ماه‌ها انتظار برای ایجاد یک کانال مالی از سوی اروپایی‌ها، شاهد راه‌اندازی یک سازوکار تحت نام «اینستکس» است که به باور تحلیلگران اقتصادی برای دور زدن تحریم‌ها کافی نیست.

اروپایی‌ها که گمان می‌کنند با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای غرورشان لگدمال شده است، تمام تلاش خود را به کار بستند تا یک سازوکار ویژه برای دور زدن تحریم‌های این کشور بیابند و نشان دهند که در برابر مواضع سیاسی ترامپ استقلال دارند.

در ابتدا قرار بود سازوکار ویژه مالی یا SPV راه‌اندازی شود؛ اما چند روز پیش ناگهان اروپایی‌ها اعلام کردند که این سازوکار به ثبت رسیده و عنوان «ابزار حمایت از مبادلات بازرگانی» یا اینستِکس برای آن انتخاب شده است.

صرف‌نظر از اینکه چرا به ناگهان نام این کانال مالی تغییر یافت، توجه همه رسانه‌ها و تحلیلگران به کارآمد یا ناکارآمد بودن این ابزار معطوف شد. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان بلافاصله پس از این اقدام اروپا، تصریح کرد «این سازوکار شامل موارد تحریمی آمریکا نخواهد شد و هدف از این سازوکار این است که معاملات و فعالیت‌های اقتصادی که توسط آمریکا تحریم نشده است قابل انجام باشد و یک راه‌حل مناسب برای پرداخت‌‌ها وجود داشته باشد.»

منظور این مقام ارشد اروپایی از «موارد تحریمی آمریکا» هر کالا یا خدماتی به جز دارو، تجهیزات پزشکی و غذا است. کارشناسان می‌گویند اگر قرار است این کانال مالی فقط شامل تجارت موارد غیر تحریمی باشد، اثرگذاری چندانی نخواهد داشت؛ چراکه ایران همین حالا هم با استفاده از کانال مالی که در سوئیفت از سوی آمریکا تدارک دیده شده می‌تواند به واردات غذا، دارو و تجهیزات پزشکی ادامه دهد.

به‌هرروی، اینستکس در فرانسه به ثبت رسیده و مدیریت آن را یک فرد آلمانی به نام «پِر فیشر» به عهده خواهد گرفت. سه کشور اروپایی امضاکنندۀ توافق هسته‌ای یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا سرمایۀ اولیۀ دفتر این کانال مالی را تأمین کرده‌اند.

رادیو دولتی فرانسه با اشاره به اینکه ایران می‌تواند کالاهای غیر تحریمی را با استفاده از اینستکس وارد کند، درباره این سازوکار مالی نوشته است «بعید به نظر می‌رسد که اینستکس در مبادلات تجاری ایران و اروپا تأثیر چشمگیری داشته باشد.»

ویژگی این کانال مالی و ضعف آن در پیشبرد تجارت بین ایران و کشورهای اروپایی نشان می‌دهد که اینستکس بیش از اینکه برای دور زدن تحریم‌ها راه‌اندازی شده باشد، جنبه سمبلیک یا نمادین دارد و در برابر تحریم‌های خُردکننده ایالات‌متحده آمریکا شبیه یک شوخی است. بااین‌حال، راضی نگاه‌داشتن رژیم ایران به ماندن در توافق هسته‌ای نیز می‌تواند هدف بعدی این سازوکار مالی باشد.

اما این در حالی است که اروپایی‌ها برای جمهوری اسلامی شرط گذاشته‌اند و از این رژیم خواسته‌اند که برای آغاز به کار دفتر اینستکس، ابتدا باید لوایح FATF تصویب شوند. لوایح اف.ای.تی.اف بیش از دو سال است که در ایران جنجال‌برانگیز شده‌اند و هنوز دو لایحه اصلی از چهار لایحه به تصویب نرسیده‌اند.

ایران با کانال‌مالی اروپا «اینستکس» در ازای پول نفت‌اش، چه‌چیزی می‌تواند وارد کند؟

۱. محصو‌ل‌های کشاورزی مانند سویا و‌ذرت
۲. محصول‌ه‌های غذایی؛
۳. میوه و سبزی؛
۴. سم‌های کشاورزی، کود و بذرهای گیاهی؛
۵. خوراک دام شامل کنجاله و علوفه؛
۶. شیرخشک و مواد اولیه؛
۷. مواد اولیه دارویی؛
۸. داروهای عمومی و داروهای بیماری‌های خاص؛
۹. ابزارهای پزشکی و بیمارستانی؛
۱۰. دستگاه‌ها و ابزار پیشرفته جراحی و اتاق عمل؛
۱۱. ابزارهای پیشرفته پزشکی مانند دستگاه‌های رادیوتراپی و پرتودرمانی برای مقابله با سرطان؛
۱۲. واکسن‌های انسانی و دامی و…/ به‌نقل‌از توییتر بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا