اخبار ایراناقتصادی

صادرات نفت ایران را صفر می‌شود

بیش از یک میلیون بشکه از فروش نفت ایران کاهش یافته است

برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا: صادرات نفت ایران را صفر می‌کنیم

ایالات متحده مصمم است تا صادرات نفت ایران را به صفر برساند آن هم از طریق یک رویکرد قاطع با استفاده از حداکثر فشار اقتصادی، بدون افزایش قیمت جهانی نفت.

بر اساس این گزارش دور جدید اعمال دوباره تحریم‌های برداشته شده براساس برجام از سوی دولت آمریکا علیه ایران به تازگی آغاز شده است.

دولت ترامپ برای هشت کشور معافیت‌های موقتی قائل شده و به آنها اجازه داده است تا واردات نفت از ایران را ادامه دهند. گرچه واشنگتن گفته است که هدف نهایی از اعطای این معافیت‌ها آن است که این کشورها نیز به طور کامل واردات نفت از ایران را متوقف کنند. البته برایان هوک حاضر به ارائه جزئیات بیشتر درباره توافقات دوجانبه محرمانه واشنگتن با این کشورها نشده است.

برایان هوک در جمع خبرنگاران افزود: ما در اعمال حداکثر فشار اقتصادی بر ایران بسیار محتاط و مراقب بوده‌ایم تا بدون افزایش قیمت نفت این کار انجام شود و کاملا موفق عمل کرده‌ایم. قصد داریم مسیرمان را تا به صفر رساندن صادرات نفت ایران ادامه دهیم. می‌خواهیم به حداکثر فشار اقتصادی دست یابیم بدون آنکه به دوستان و متحدان مان لطمه‌ای وارد کنیم و بدون آن‌که قیمت نفت افزایش پیدا کند.

این گزارش افزود: صادرات نفت ایران در ماه آوریل به بیش از ۲/۸ میلیون بشکه در روز رسید که از این رقم ۳۰۰ هزار بشکه در روز میعانات بوده است.

بر اساس اعلام موسسه مشاوره انرژی وود مکنزی میزان صادرات نفت ایران از آن زمان تاکنون با کاهش روبرو شده و به کمتر از ۱/۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

برایان هوک در پاسخ به این سئوال که «آیا هدف دولت آمریکا تا ۶ ماه آینده کاهش صادرات نفت ایران است»، گفت: هدف نهایی متوقف کردن کامل صادرات نفت ایران است.

وی اظهار داشت: ایالات متحده پیش بینی می‌کند که عرضه جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی افزایش خواهد یافت و بیشتر از تقاضای جهانی انرژی خواهد بود. این مساله واشنگتن را در موضع بهتری قرار خواهد داد تا از واردکنندگان نفت ایران بخواهد تا خرید از ایران را کاهش داده و به صفر برسانند.

برایان هوک گفت: راهبرد حداکثر فشار واشنگتن شامل نگهداری درآمدهای نفتی ایران است و وزارت خزانه‌داری آمریکا تضمین خواهد داد که از این حساب‌ها برای خرید کالاهای غیرقانونی استفاده نخواهد شد. ما به شدت و به طور قاطع این حساب‌ها را زیر نظر داریم. کشورها یا پیمانکاران بنادری که در فعالیت‌های غیرقانونی با ایران همکاری کنند، با مجازات‌های ایالات متحده روبرو خواهند شد. کشتی‌های ایرانی بر اساس تحریم‌های آمریکا، از دسترسی به بازارهای بین المللی بیمه محروم خواهند شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا