سیاست ها

در حالیکه همه دستگیرشدگان ترور رفیق حریری عضو حزب الله لبنان هستند، دادگاه، ترور را عملی خودسرانه توصیف کرده! ‏

در حالیکه همه دستگیرشدگان ترور رفیق حریری عضو حزب الله لبنان هستند، دادگاه، ترور را عملی خودسرانه توصیف کرده! ‏

دادگاه لاھە درباره دو متهم اصلی ترور رفیق حریری یعنی حزب‌الله لبنان و دولت سوریه اعلام کرد رهبری حزب‌الله و دولت سوریه در ترور رفیق حریری دخالت مستقیم نداشتند! این در حالیست که همه ۵ متهم دستگیر شده عضو حزب الله هستند!

دادگاه لاهه اعلام کرد که ترور نخست وزیر اسبق لبنان عملیاتی تروریستی و با اهداف سیاسی بوده است.

دادگاه لاهه جلسه قرائت حکم ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان را با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان انفجار بندر بیروت آغاز کرد.

قاضی دادگاه اعلام کرد: دو و نیم تن مواد منفجره در خودرویی بود که رفیق حریری در آن قرار داشت.

این دادگاه اعلام کرد: ترور حریری عملیاتی تروریستی بوده که برای اهداف سیاسی انجام شده است.

قاضی دادگاه لاهه با اذعان به اینکه مدرکی مبنی بر دست داشتن مستقیم دولت سوریه و حزب الله لبنان در ترور حریری وجود ندارد، اعلام کرد ۵ فرد متهم در ترور رفیق حریری از افراد حزب الله هستند.

دادگاه ویژه ترور رفیق حریری اعلام کرد مصطفی بدرالدین، سلیم عیاش، حسین عنیسی، اسد صبرا و حسن حبیب مرعی متهمان ترور نخست وزیر اسبق لبنان هستند.

قاضی دادگاه همچنین تأکید کرد هیچ مدرکی دال بر دخالت رهبری حزب‌الله در این ترور وجود ندارد و سید حسن نصرالله و رفیق حریری روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند.

او بر اهمیت ارتباط‌های انجام شده در کشف مسئله ترور تاکید کرد و گفت: متن این تماس‌ها به کشف گروهکی که پشت پرده این ترور بودند منجر شد. زمان فاصله میان دو تماس ۱۵ دقیقه بوده است. پیگرد آمد و شد‌های حریری نشان می‌دهد که او تحت نظر بوده و این انفجار اتفاقی نبوده است.

دادگاه مذکور افزود: مواد با قابلیت انفجار بسیار بالا در این عملیات استفاده شده و کارشناسان تاکید می‌کنند که فضای کم خیابان بر شدت انفجار افزوده است. بی شک یک فرد انتحاری این ترور را انجام داده و جسد این فرد قابل شناسایی نبوده است.

در جریان بمب گذاری در ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۵ در بیروت رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان به همراه ۲۱ فرد دیگر جان باختند و پس از آن ۴ فرد را به اتهام انجام این عملیات دستگیر کردند. بر اثر این حادثه سازمان ملل تحقیقاتی پیرامون قتل او تحت عنوان دادگاه ویژه برای لبنان آغاز کرد.

رفیق حریری، میلیاردر سنی‌مذهب، با آمریکا و دولت‌های غربی و عربی رابطه‌ای نزدیک داشت و تهدیدی برای نفوذ جمهوری اسلامی ایران و سوریه در لبنان به شمار می‌رفت.

حزب‌الله، گروه تحت‌الحمایه جمهوری اسلامی، هر گونه دخالت در ترور رفیق حریری در فوریه سال ۲۰۰۵ را انکار کرده است.

عکس مصطفی بدرالدین یکی از محکومان ترور رفیق حریری در کنار قاسم سلیمانی،‌‎ بدرالدین به دلیل اختلافات داخلی به دستور قاسم سلیمانی کشته شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا