سیاست ها
موضوعات داغ

گزارش نهاد ضد فساد اروپا: نمایندگان پارلمان همچنان رشوه می‌گیرند

⭕ گزارش نهاد ضد فساد اروپا: نمایندگان پارلمان همچنان رشوه می‌گیرند

نهاد مبارزه با فساد اتحادیه اروپا، «گرِکو» (GRECO) در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید مبارزه با فساد در اروپا مثبت بوده اما هنوز هم باید کارهای بیشتری انجام شود.

این گزارش می‌گوید در سال ۲۰۱۹ میلادی کشورهای عضو اتحادیه در زمینه عمل به توصیه‌ها در جهت مبارزه با فساد «پیشرفت‌های جزئی» داشته‌اند اما وجود فساد در دو حوزه همچنان مایه نگرانی است، نخست در میان نمایندگان پارلمان و دوم در زمینه استقلال قضایی.

گزارش گرکو نشان می‌دهد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مبارزه با فساد در میان نمایندگان پارلمان تأخیر دارند.

در سال ۲۰۱۹ میلادی تنها ۲۶ درصد کشورهای اروپایی به توصیه‌های گرگو برای مقابله با فساد در بین سیاستمداران عمل کرده‌اند، رقمی که به نظر جانلوکا اسپوزیتو، دبیر کل گرکو «بسیار کم» است.

توصیه‌های گرکو درباره سیاستمداران شامل مقرراتی در مورد دریافت هدایا، کمک‌های مالی و سایر مزایا بوده است. این نهاد می‌گوید در صورت پذیرش هر یک از این موارد، هر کدام باید با ذکر مشخصات و جزئیات از جمله نوع هدیه و نام و نشان اهدا کننده اعلام و ثبت شود. این کار برای شفافیت هر چه بیشتر و نیز برای پرهیز از فساد و رشوه‌خواری انجام می‌شود.

نگرانی دوم نهاد ضد فساد اروپا مربوط به حوزه قضایی است، زیرا موارد «خدشه‌دار کردن استقلال دستگاه قضایی» در برخی از کشورهای عضو همچنان وجود دارد. اسپوزیتو در این زمینه می‌گوید: «این مسئله توضیحی است بر آن که چرا سطح اعتماد مردم به دستگاه قضایی پایین است، اگر چه توجیه آن نیست.»

تازه‌ترین گزارش گرکو مربوط به سال ۲۰۱۹، یعنی سالی است که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درگیر اعتراضات گسترده علیه تخلف، کلاهبرداری و فساد مالی بودند. مهم‌ترین اعتراض‌ها در این زمینه در مالت، جمهوری چک، لهستان و رومانی روی داد.

تا کنون ۲۲ کشور به عضویت این نهاد قضایی اروپایی درآمده‌اند که عبارتند از: اتریش‌، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسپانیا و اسلوونی.

گرچه گرکو خواستار پیوستن تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این نهاد شده، اما مجارستان، لهستان و سوئد هنوز به آن نپیوسته‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا