سیاست ها

‌روزنامه “نیویورک پست” صبح امروز اسنادی علیه جو ‎#بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر کرد

‌روزنامه “نیویورک پست” صبح امروز اسنادی علیه جو ‎#بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر کرد
که اطلاعات یک ایمیل بیش از همه مورد توجه قرار گرفته. این ایمیل نشان می دهد که جو بایدن ظاهرا درباره آنچه از فعالیت تجاری بالقوه مجرمانه پسرش ‎#هانتر_بایدن در خارج از آمریکا می دانسته، دروغ گفته.

در این ایمیل به تاریخ 17 آوریل 2015 که حاوی مکاتبات بین هانتر بایدن و وادیم پوژارسکی مشاور اوکراینی شرکت گازی Burisma است، پوژارسکی که در گذشته با تعدادی از نمایندگان کنگره هم دیدار کرده بود می نویسد:”ممنون از اینکه من را به واشنگتن دعوت کرده و فرصتی برای دیدار با پدرتان و گذراندن ساعاتی با هم فراهم می کنید.”
در صورتی که این دیدار انجام شده باشد، ادعای جو بایدن مبنی بر اینکه درباره فعالیت های تجاری خارجی هیچ صحبتی با پسرش و یا هیچ فرد دیگری نکرده، زیر سوال می رود.

‏ هانتر بایدن از سال 2014 و زمانی که پدرش به عنوان معاون رئیس جمهور آمریکا سیاست کاخ سفید در قبال اوکراین را پیش می برد، عضو هیات مدیره این شرکت اوکراینی بود و ماهانه بیش از 50 هزار دلار در ازای حضور در هیات مدیره Burisma درآمد کسب می کرد.
بر اساس گزارش کمیته اطلاعاتی سنا که
در ماه سپتامبر منتشر شد، برخی از مقامهای دولت اوباما نگران بودند که این موقعیت جو بایدن و پسرش می تواند تضاد منافع ایجاد کند.
این ایمیل بخشی از مدارکی بود که از سوی رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک و وکیل دونالد ترامپ در اختیار نیویورک پست قرار گرفت. این اسناد بعد از بازیابی اطلاعات لپ تاپی بدست آمده که در آوریل 2019 در یک تعمیرگاه کامپیوتر در دلور رها شده بود. عکسها و فیلمهای جنسی نیز از هانتر بایدن در این اطلاعات مشاهده شده.

ترامپ بارها ادعا کرده که جو بایدن در دسامبر 2015 دولت اوکراین را تحت فشار قرار داد تا ویکتور شوکین دادستان کل وقت این کشور را که مشغول تحقیق درباره فساد احتمالی در شرکت Burisma بود، اخراج کند. بایدن هم این ادعا را رد کرده.
با این حال، معاملات تجاری خارجی هانتر بایدن باعث افزایش نظارت ها بر فعالیت او شده و گزارش کمیته اطلاعاتی سنا نشان می دهد که هانتر بایدن با همراهی عمویش جیمز با انجام “تراکنش های مالی” با “اتباع اوکراین، روسیه ، قزاقستان و چین”، “فعالیت جنایی بالقوه” داشته.
ساعاتی پیش کمپین انتخاباتی بایدن بیانیه ای را منتشر كرد و در آن “هرگونه دیدار بین جو بایدن و مشاور شرکت بوریسما” را تکذیب کرد. با این حال این بیانیه صحت ایمیل ها و سایر اسناد فاش شده از سوی نیویورک پست را انکار نکرده.
نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا سال گذشته بسیار عجولانه و بدون جمع آوری اسناد و مدارک کافی و احضار شاهدان معتبر، دونالد ترامپ را پس از افشای فشارها و تهدیدهایش علیه رئیس جمهور اوکراین برای تحقیق درباره جو بایدن و پسرش، به”سوء استفاده از قدرت” و “مانع تراشی در مسیر تحقیقات کنگره” متهم و استیضاح کردند که در نهایت ترامپ در دادگاه سنا مجرم شناخته نشد. نکته جالب اما این بود که در آن جنجال سیاسی کمتر رسانه ای به اصل ماجرا پرداخت: اقدامات احتمالا مجرمانه هانتر بایدن در اوکراین با اطلاع پدرش به عنوان معاون رئیس جمهور آمریکا و احتمال بروز تضاد منافع میان سیاست آمریکا در قبال اوکراین و منافع شخصی بایدن و خانواده اش.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا