سیاست ها

‌‌تغییر جهت سودان ضربه سختی به ایران وارد می کند

‌‌تغییر جهت سودان ضربه سختی به ایران وارد می کند

پورتال خبری اتریش

سودان در طول تاریخ یک پناهگاه محبوب برای گروه های تروریستی بوده است و با رژیم ایران که به طور فزاینده ای منزوی شده همکاری نزدیک داشته است.

در مقابل توافق نامه های صلح با امارات متحده عربی و بحرین ، توافق نامه با سودان از نظر اقتصادی چیز چندانی برای ارائه ندارد. این کشور چیزی برای صادرات به اسرائیل ندارد و با توجه به خالی بودن خزانه در خارطوم ، جای پرسش دارد که آیا می تواند کالاهای نسبتاً گران قیمت اسرائیل را وارد کند یا خیر

برخی معاملات بدون شک انجام خواهد شد ، از جمله در فن آوری های آب ، کشاورزی و مواد غذایی اسرائیل که به پیشرفت و انتقال سودان به قرن ۲۱کمک می کند ، اما تجارت کلی بین دو کشور باید همچنان قابل کنترل باشد.

با این وجود، یک توافقنامه صلح سه مزیت مهم به اسرائیل می بخشد: اول ، از نظر دیپلماتیک ، این بدان معنی است که کشور دیگری که قبلاً با اسرائیل دشمن بود اکنون آن را به رسمیت می شناسد و روابط دیپلماتیک و تجاری کاملی با آن برقرار می کند

دوم، از دیدگاه عرب و مسلمان ، این توافق به معنای آن است که سوراخ دیگری در دیوار مخالفت اسرائیل در جهان عرب ایجاد شده است. سودان ، جایی که اتحادیه عرب سیاست ناخوشایند خود را در سال ۱۹۶۷اعلام کرد – نه به رسمیت شناختن اسرائیل ، نه به مذاکره با اسرائیل و نه به صلح با اسرائیل – اکنون پنجمین کشور عربی است که اسرائیل را به رسمیت می شناسد.

این تصور که همه پیشرفت ها بین جهان عرب و اسرائیل به طور جدایی ناپذیری با مسئله فلسطین پیوند خورده است ، از اعتبار کمتری برخوردار می شود.

و سوم، مسئله امنیت ، که اما به هیچ وجه آخرین نیست. بیهوده نیست که سودان در لیست حامیان دولت تروریسم در ایالات متحده قرار گرفت – بیش از تعداد انگشت شماری از گروه های تروریستی سودان را خانه خود می نامند و خارطوم با ایران ارتباط نزدیک دارد.

کشتی های ایرانی مرتباً در بندر سودان پهلو می گرفتند تا از موشک و خمپاره انداز گرفته تا موشک های ضد تانک ، مواد منفجره و سلاح به حزب الله لبنان و حماس و جهاد اسلامی غزه تحویل دهند.

معامله اسرائیل و سودان ضربه بزرگی به سازمانهای تروریستی و به ویژه حامی اصلی آنها ایران زد که بدون شک نگران افزایش روزافزون مسیرهای بسته قاچاق و انتخاب صلح کشورهای اسلامی با اسرائیل است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا