موضع گیری ها

انتشار کاریکاتور اردوغان به عنوان «تروریست» جنجال‌برانگیز شد

انتشار کاریکاتور اردوغان به عنوان «تروریست» جنجال‌برانگیز شد

انتشار کاریکاتوری از رئیس‌جمهوری ترکیه و معرفی وی به عنوان «تروریست» از سوی خیرت ویلدرس، رهبر حزب آزادی در هلند، با واکنش تند مقام‌های دولت ترکیه مواجه شد.

مقام‌های دولت ترکیه می‌گویند اینگونه اقدامات «فاشیستی» هستند و باید متوقف شوند.

آقای ویلدرس که سیاستمداری راست‌گرا است، در روزهای اخیر نه تنها اردوغان را «تروریست» نامیده است، بلکه با بازنشر مطلبی از وب‌سایت «نوردیک مانیتور» سوئد، در توییتی نوشت که رئیس‌جمهوری ترکیه، با «سازمان‌های تروریستی» از جمله گروه دولت اسلامی «رابطه نزدیکی» دارد.

وب‌سایت «نوردیک مانیتور» که خیرت ویلدرس، مطلب آن را بازتوییت کرده، نوشته است که رئیس‌جمهوری ترکیه نه تنها با سازمان‌های تروریستی «رابطه نزدیک» دارد، بلکه با آنها «معامله» هم می‌کند.

انتشار این کاریکاتور، خشم اردوغان و مقام‌های رسمی حامی وی در ترکیه را برانگیخت و رئیس‌جمهوری ترکیه، خیرت ویلدرس را «فاشیست» نامید.

در کاریکاتور منتشر شده، اردوغان شبیه سلاطین عثمانی ترسیم شده که روی دستاری که به سرش بسته، یک بمب آماده انفجار دیده می‌شود.

اردوغان، روز یکشنبه، پنجم آبان در جلسه حزب عدالت و توسعه خطاب به ویلدرس گفت در کتاب‌های ما «فاشیسم وجود ندارد. فاشیسم در کتاب‌های شما است. در کتاب‌های ما عدالت اجتماعی وجود دارد.»

در واکنش به این اظهارات، خیرت ویلدرس در توییتی نوشت اینکه اردوغان او را «فاشیست» نامیده، نشان‌دهنده زیر‌ و رو شدن دنیا است.

در همین حال، شمار دیگری از سیاستمداران ترک از جمله مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز به اقدام ویلدرس در انتشار کاریکاتور اردوغان به عنوان «تروریست» انتقاد کردند.

چاوش‌اوغلو اظهارات ویلدرس را نشان‌دهنده زنده‌شدن دوباره «نژادپرستی» در اروپا توصیف کرد و خواستار توقف فعالیت سیاستمداران اروپایی با ذهنیت «فاشیستی» در این قاره شد.

حمله ویلدرس به اردوغان پس از آن صورت می‌کرد که او پس از برخوردهای اخیر فرانسه با مسلمانان افراطی در این کشور، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه را «روانی» نامید و خواستار تحریم کالاهای فرانسوی از سوی مردم ترکیه شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا