موضع گیری ها

رهبران لبنان در مورد مواد منفجره در بندر بیروت هشدار دریافت کرده بودند

رهبران لبنان در مورد مواد منفجره در بندر بیروت هشدار دریافت کرده بودند

خبرگزاری رویترز بنا بر اسناد و مدارک و اظهارات مقام‌های امنیتی می‌گوید یک ماه پیش به رهبران لبنان، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر آن، در مورد خطرات فراوان ناشی از وجود ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت هشدار داده شده بود.

انفجار شدید ۱۴ مرداد ماه بیروت ده‌ها کشته و مفقود و بیش از شش هزار زخمی برجای گذاشته، بخش بزرگی از پایتخت را به همراه برخی سازه‌ها و سوله‌های مهم ویران و صدها هزار شهروند را بی‌خانمان کرده‌است. لبنان بار دیگر صحنه اعتراضات گسترده شده‌است.

رویترز ۲۱ مرداد ماه گفته «اداره کل امنیت کشور» ۲۰ ژوئیه/۳۰ تیر، گزارشی را همراه ارجاعات به یک نامه خصوصی برای میشل عون، و حسان دیاب، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر، ارسال کرده بود.

«اداره کل امنیت کشور» مستقیما به رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر پاسخگو است. این اداره از جمله بر امنیت بندر بیروت نظارت دارد. در لبنان اداره دیگری نیز با نام «اداره کل امنیت عمومی» وجود دارد که از سازمان‌های اطلاعاتی آن کشور است.

رویترز یادآوری کرده که محتوای نامه مورد ارجاع در گزارشی که به رویت این خبرگزاری رسیده، نبود. اما یک مقام ارشد امنیتی گفته دربرگیرنده خلاصه‌ای از یافته‌های تحقیقات قضائی در ماه ژانویه در مورد مواد شیمیایی در بندر و لزوم ایمن‌سازی فوری آن‌ها بود.

این خبرگزاری همچنین می‌گوید گزارش اداره امنیت کشور تا کنون به بیرون درز نکرده بود و اولین بار است که خبری در مورد آن منتشر می‌شود.

مقام امنیتی لبنانی که نامش فاش نشده به رویترز گفته «این خطر وجود داشت که در صورت سرقت این مواد شیمیایی، از آن‌ها می‌شد در حملات تروریستی استفاده کرد».

او افزوده که جمع‌بندی‌ها از سوی «اداره کل امنیت کشور» به نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری ارسال شده بود و به آن‌ها هشدار داده شده بود اگر این مواد منفجر شوند «بیروت ممکن است ویران شود».

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا