اخبار ایران

ارتباط SPV با بلاکچین در ایران چیست؟

ارتباط SPV با بلاکچین در ایران چیست؟

ایران در حال از دست دادن تمام سیستم بانکی خود برای ارتباط گرفتن با جهان است. هرچه به پایان مهلت معافیت های نفتی نزدیک تر می شویم، ایران احساس خطر بیشتری کرده و تلاش می کند سیستم های مالی جهان را دور بزند.

در کنفرانس سالانه دو روزه که در رابطه با بانکداری الکترونیکی و سیستم های پرداختی قرار است برگزار شود، موضوع “بلاکچین” به شکل جدی بررسی خواهد شد.

بلاکچین یک فناوری پیچیده کامپیوتری است که با گم شدن رد واریز کننده و برداشت کننده، امنیت کامل را به تراکنش ها منتقل می کند.

جزئیات استفاده از این سیستم رمزنگاری شده در تابستان گذشته پس از اعمال تحریم های مجدد دونالد ترامپ در ایران مورد بررسی قرار گرفت.

بزرگترین ضربه به اقتصاد ایران در نوامبر گذشته بود، زمانی که برخی از بانک های کشور از استفاده از سیستم پیام رسان جهانی تحت عنوان سوئیفت که پرداخت های بین المللی را تسهیل می کرد منع شدند.

کشورهایی که نمی توانند از سوئیفت استفاده کنند عملا برای پرداخت و دریافت واردات و صادرات خود با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند.

پیش بینی می شود که سیستم رمزگذاری شده ای که ایران به دنبال آن است، در مرحله اول تنها برای استفاده بین بانکی در داخل ایران مورد استفاده قرار گیرد تا پس از آزمایش، از این تکنولوژی در معاملات خارجی نیز استفاده شود.

ساز و کار SPV که کانال ویژه اروپا برای همکاری با ایران است نیز احتمالا قرار است با استفاده از همین تکنولوژی کار کند.

رییس کل بانک مرکزی روز ۵ نوامبر، یک روز پس از آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران، اعلام کرد در حالی که سوئیفت قطع شده است، بانک مرکزی در حال کار بر روی یک سیستم جایگزین است.

قویا بیم آن می رود که با دسترسی ایران به تکنولوژی بلاکچین و همچنین استفاده از فضای بازار سیاه اینترنت، کمک های همه جانبه تهران به گروه های تروریستی افزایش یابد.

با این حال هنوز نه ساز و کار SPV مشخص است و نه ایران به طور کامل توانسته از بلاکچین استفاده کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا