اخبار ایرانمشکلات مردم

اقتصاد بیمار و عفونت سازمان یافته ایران

نکات برگزیده مطلب
  • سران رژیم ایران هم کاملاً آگاه هستند که حال اقتصاد ایران رو به وخامت می‌رود و فروپاشی نزدیک است. عفونتِ تحریم‌ها و بحران‌های داخلی، بخش‌های مختلف را دچار کژ کارکردی ساخته و موجب نارضایتی عمیق فعالان اقتصادی شده است.

اقتصاد بیمار و عفونت سازمان یافته ایران

همه کاستی‌ها، ضعف‌ها، مشکلات و سیاست‌های اشتباه جمهوری اسلامی دست‌به‌دست هم داده‌اند و اقتصاد ایران را وارد بحرانی بی‌سابقه کرده‌اند؛ بحرانی که طبقات کم‌درآمد و متوسط جامعه را تحت‌فشار دردناکی قرار داده و هرلحظه امکان دارد شورش و هرج‌ومرج گسترده‌ای در کشور رخ دهد.

مردم می‌پرسند چرا وقتی دلار 20 هزار تومان بود، پراید را 30 میلیون تومان می‌فروختند و حالا که دلار 13 هزار تومان است، پراید باید 50 میلیون تومان باشد؛ پرسش قابل‌تأمل و جالبی که نشان‌دهنده کلاف سردرگم این روزهای اقتصاد ایران است.

درجه تب اقتصاد ایران را می‌توان به کمک بازارهای ارز، خودرو، مسکن و به‌ویژه کالاهای اساسی اندازه گرفت. بدنه اقتصاد ایران به دلیل کاستی‌ها و رسوب مشکلات و البته تحریم‌های ایالات‌متحده دچار عفونت شده و درجه حرارتش به شدت بالا رفته است.

ساختارهای نادرست و ضعیف اقتصادی ایران هرگز برای مقابله با بحران‌ها آمادگی نداشته و حالا همه مسائل و مشکلات دست‌به‌دست هم داده‌اند تا این ساختار ضعیف دچار فروپاشی شود. شرایط به نحوی شده که حتی طبقات ثروتمند هم نگران دارایی‌ها و آینده خودشان هستند. آن‌ها از اینکه ایران به یک ونزوئلای دیگر تبدیل شود، هراس به دلشان افتاده و در کشورهای ترکیه و گرجستان در حال خرید ملک هستند تا از این راه ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند.

سران رژیم ایران هم کاملاً آگاه هستند که حال اقتصاد ایران رو به وخامت می‌رود و فروپاشی نزدیک است. عفونتِ تحریم‌ها و بحران‌های داخلی، بخش‌های مختلف را دچار کژ کارکردی ساخته و موجب نارضایتی عمیق فعالان اقتصادی شده است.

اقتصاد ایران دچار رکود عمیق است و درعین‌حال با تورم فزاینده دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ پدیده‌ای که اقتصاددانان آن را رکودتورمی یا Stagtlation می‌خوانند. کمتر اقتصادی را در دنیا می‌توان یافت که با چنین پدیده دلهره‌آوری روبرو باشد. اگرچه اقتصاد ایران هنوز ونزوئلایی نشده، بی‌هیچ تردیدی در همان مسیر حرکت می‌کند.

در این شرایط بحرانی که خزانه ارزی بانک مرکزی خالی ‌شده و مردم نان برای خوردن ندارند، رژیم ایران همچنان از مقاومت در برابر فشارها دم می‌زند. تنها مسئله‌ای که برای این رژیم ایدئولوژیک و رادیکال مهم نیست، مردمی هستند که بر اثر فشارهای مالی به تنگ آمده‌اند و از واژه‌ها و شعارهای تورم، رکود، گرانی، تحریم، مذاکره، توافق، برجام، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و… خسته و کلافه هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا