اخبار ایرانمشکلات مردم

بحران ذخایر ارزی رژیم اسلامی در مرحله بی سابقه

نکات برگزیده مطلب
  • ذخایر ارزی بانک مرکزی ارتباطی معکوس با قیمت‌ها در بازار ارز دارد؛ به طوری که اگر این ذخایر کاهش یابد و بانک مرکزی نتواند از طریق صرافی‌های خود بازار ارز را کنترل کند، قیمت دلار، یورو، پوند و... افزایش می‌یابند و در پی آن نرخ تورم نیز بیشتر می‌شود.

بحران ذخایر ارزی جمهوری اسلامی

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران طی اظهاراتی سیگنال‌های منفی‌ای را فرستاده که نشان‌دهنده اوضاع نامساعد ذخایر ارزی جمهوری است.

گلوگاه‌های ارزی جمهوری اسلامی یک‌به‌یک در حال مسدود شدن هستند و تحریم‌های بانکی شریان‌های اقتصادی رژیم ایران را با اختلال شدید مواجه کرده است. از سوی دیگر، واردات گسترده کالا و توزیع رانت‌های نفتی در بین افراد صاحب نفوذ، ذخایر ارزی بانک مرکزی را تحت‌فشار بی‌سابقه قرار داده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی که به کردستان سفر کرده است، در جلسه ستاد مقاومت اقتصادی این استان صحبت‌هایی را مطرح کرده است که می‌توان از دل آن به وجود بحران در میزان ذخایر ارزی کشور پی برد.

عبدالناصر همتی گفته است «در حال حاضر کشور در شرایط خاصی قرار دارد و با یک جنگ اقتصادی مواجه هستیم و باید در خرج کردن ذخایر ارزی اولویت را به نیازهای اساسی کشور دهیم.»

این جمله همتی که باید «در خرج کردن ذخایر ارزی اولویت را به نیازهای اساسی کشور دهیم» بی‌تردید نشان‌دهنده کاهش شدید سطح ذخایر ارزی بانک مرکزی طی یک سال گذشته است. در غیر این صورت، چه دلیلی دارد که در هزینه‌کردها، اولویت به نیازهای اساسی داده شود.

همین اظهارنظر همتی کافی بود تا امروز 28 بهمن، قیمت دلار در بازار آزاد 300 تومان افزایش یابد؛ البته همتی در تکمیل اظهارات خود گفته است «این به معنای کمبود ارز در کشور نیست. ذخایر ارزی بانک مرکزی قابل‌قبول و قابل‌توجه است؛ اما با توجه به غیرقابل ‌پیش‌بینی بودن شرایط، باید دقت لازم را داشته باشیم.»

همتی پیش‌ازاین بارها بر «کافی بودن» ذخایر ارزی بانک مرکزی تأکید کرده است تا از این راه بتواند جَو روانی بازار ارز را کنترل کند؛ اما در عالم واقع، درآمدهای ارزی ایران از آبان امسال در حساب کشورهای خریدار نفت این کشور بلوکه شده و علاوه بر این، گلوگاه‌های ارزی جمهوری اسلامی یک‌به‌یک در حال مسدود شده هستند.

جمهوری اسلامی طی سال جاری به دلیل تحریم‌های آمریکا چندین بار نقشه ارزی خود را تغییر داده ولی هربار با مشکل جدی مواجه شده است. به تازگی نیز پلیس کانادا یک باند قاچاق ارز را که «نادر گرامیان نیک» هدایت آن را بر عهده داشت، متلاشی کرد. این باند قاچاق ارز، بخشی از نیازهای بانک مرکزی را از راه‌های نامشروع تأمین می‌کرد.

اوضاع ذخایر ارزی بانک مرکزی به اندازه‌ای نامساعد است که اخیراً رژیم ایران به دستور علی خامنه‌ای 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کرد. این در حالی است که ذخایر این صندوق برای نسل‌های آینده و شرایط غیرعادی مانند جنگ نگهداری می‌شود.

بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که اگر فشار تحریم‌ها به همین منوال ادامه یابد و جمهوری اسلامی نتواند درآمدهای نفتی خود را به کشور وارد کند، خزانه ارزی بانک مرکزی به دلیل خروجی زیاد و ورودی اندک، دچار بحران خواهد شد.

ذخایر ارزی بانک مرکزی ارتباطی معکوس با قیمت‌ها در بازار ارز دارد؛ به طوری که اگر این ذخایر کاهش یابد و بانک مرکزی نتواند از طریق صرافی‌های خود بازار ارز را کنترل کند، قیمت دلار، یورو، پوند و… افزایش می‌یابند و در پی آن نرخ تورم نیز بیشتر می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا