اخبار ایران

بمباران تأسیسات اتمی عراق؛ طرح مشترک آمریکا، اسراییل و ایران

دکتر نورالدین پیرمؤذن، نماینده مجالس ششم و هفتم

بمباران تأسیسات اتمی عراق؛ طرح مشترک آمریکا، اسراییل و ایران (✍️: دکتر نورالدین پیرمؤذن، نماینده مجالس ششم و هفتم)

در اواخر دههٔ ۱۹۷۰ صدام به فکر ساختن بمب اتم افتاد، یک رآکتور هسته‌ای را از فرانسه خریداری کرد و این‌گونه تصور می‌نمود که این کار با هدف تولید انرژی و پلوتونیوم برای مصرف پزشکی است.

طبیعی بود که عراق با داشتن منابع سرشار نفت خرید نیروگاه منطقی به نظر نمی‌آمد. تا این‌که یک نشریه عربی فاش کرد هدف صدام از ساخت این نیروگاه، تولید بمب اتمی به نیت از بین بردن اسراییل و محو شهر تل آویو است.

تابستان سال ۱۹۸۱ همزمان با جنگ ایران و عراق، رآکتورها آماده بارگیری برای سوخت هسته‌ای بودند. خوشبختانه در همان بحبوحه جنگ ایران و عراق، بطور ناگهان هشت هواپیمای جنگی اف – شانزده (تیم آمریکایی- اسراییلی)، این نیروگاه تکمیل شده و آماده بهره‌برداری عراق را با بمباران سنگین، چنان با خاک یکسان کردند که امکان بازسازی هم دیگر باقی نگذاشتند.

آن روزها شایع بود که ایران اطلاعات زیادی را برای نابودی نیروگاه هسته‌ای عراق در اختیار اسراییلی‌ها قرار داده و گفته شد یکی از خلبانان حمله کننده به نیروگاه بغداد، ایرانی الاصل بوده است.

همچنین گفته شد که ایران به هواپیماهای اسرائیلی اجازه استفاده از حریم هوایی ایران برای جمله به نیروگاه را داده و نقل شد که مقامات اسرائیلی و فرستاده خمینی، یک‌ماه قبل از این عملیات در پاریس با یکدیگر دیدار کردند که در آن حتی موافقت شد در صورت بروز مشکل فنی در حین اجرای این عملیات، هواپیماها بطور مخفیانه می‌توانند در پایگاه تبریز فرود اضطراری داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا