تروریسم دولتی

آژانس بین المللی انرژی اتمی «آغاز تولید اورانیوم فلزی توسط ایران» را تایید کرد

آژانس بین المللی انرژی اتمی «آغاز تولید اورانیوم فلزی توسط ایران» را تایید کرد

خبرگزاری رویترز می‌گوید، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه تایید کرد که جمهوری اسلامی فعالیت تحقیق و توسعه برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را آغاز کرده است.

طبق این گزارش، آژانس بین المللی انرژی در بیانیه‌ای گفته است، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس امروز کشورهای عضو آژانس را در خصوص تحولات تازه مربوط به برنامه ایران برای انجام فعالیت‌های توسعه و تحقیق روی تولید فلز اورانیوم به عنوان بخشی از اقدامات اعلام شده خود در راستای بهبود سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران، مطلع کرد.

رآکتور تحقیقاتی تهران ۵۴ سال پیش توسط آمریکا ساخته شد و هم اکنون از سوخت اورانیوم با غلظت ۲۰ درصدی استفاده می‌کند.

در این گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، که نسخه‌ای از آن در اختیار رویترز است، همچنین تصریح شده است که ایران در صدد است که اورانیوم فلزی را با استفاده از اورانیوم طبیعی تولید کند،‌ سپس آن را به سوخت ۲۰ درصدی مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل کند.

این گزارش همچنین تاکید کرده است، ایران روز چهارشنبه به آژانس اطلاع داده است که هیچ محدودیتی در فعالیت‌های تحقیق و توسعه برای خود قائل نیست و «اصلاح و نصب تجهیزات مربوطه برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه» را در کارخانه تولید صفحه سوخت در تاسیسات هسته‌ای اصفهان آغاز کرده است

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا