تروریسم دولتی
موضوعات داغ

اعتراف پاسدار تروریست محمدرضا نقدی به خیانت به مردم ایران: « ۱۷ میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده‌ایم»

اعتراف پاسدار تروریست محمدرضا نقدی به خیانت به مردم ایران: « ۱۷ میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده‌ایم»

محمدرضا نقدی معاون هماهنگ‌ کننده سپاه تروریست پاسداران گفته است جمهوری اسلامی طی ۳۰ سال گذشته «۱۷ میلیارد دلار برای فعالیت‌هایی که او آن‌ها را «دیپلماسی، کار فرهنگی و دفاعی در منطقه» خوانده هزینه کرده است».

محمدرضا نقدی شب گذشته ۱۳ دی‌ماه در یک برنامه تلویزیونی از حضور پر هزینه رژیم ایران در جنگ سوریه دفاع کرد و گفت: «وضع آنها بحرانی بود و باید به آنان کمک می‌کردیم».

معاون هماهنگ‌کننده سپاه تروریستی پاسداران در این مصاحبه تلویزیونی به حملات اسرائیل در سوریه در ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت اگر سوریه به این حملات «پاسخ دهد» اسرائیل دیگر «جرات نمی‌کنند حمله کنند». او تاکید کرد که «سیاست سوریه در پاسخ ندادن» به این حملات است ولی نگفت که سپاه چرا سکوت کرده و شعارهایش برای نابودی اسرائیل چرا در عمل بر عکس شده است!؟

این نخستین بار نیست که مقامات نظامی رژیم درباره هزینه‌ای که جمهوری اسلامی در جنگ‌های به گفته آن‌ها «نیابتی» کرده است صحبت می‌کنند.

علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه گفت پیشتر میزان هزینه نظامی جنگ ایران و عراق را ۱۹.۶ میلیارد دلار اعلام کرده و بدون آنکه رقمی اعلام کند هزینه نظامی ایران در طول ۱۴ سال گذشته را «بسیار کمتر» از هزینه جنگ دانسته بود.

«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم نیز پیشتر در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین هزینه حضور ایران تنها در جنگ سوریه را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در سال ۱۳۹۷ گزارشی منتشر کرده بود که در آن از هزینه ۱۶ میلیارد دلاری جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ میلادی و با هدفرای حمایت از بشار اسد و گروه‌های مورد حمایت خود در یمن و عراق سخن گفته شده بود.

درباره حمایت‌های مالی ایران از گروه‌هایی همچون حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی نیز اعداد و ارقام متفاوتی مطرح شده است.

خبر پرداخت ۲۲ میلیون دلار پول نقد توسط تروریست قاسم سلیمانی و جاسازی آن در ساک‌های ۹ نفر از اعضای جنبش فلسطینی «حماس» در جریان سفرشان به تهران نیز جنجال‌برانگیز شده بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا