اخبار ایران

تنگنای اقتصاد ایران و طناب پوسیده حمایت اروپا

نکات برگزیده مطلب
  • علاوه بر این، مرکل اعلام کرده است که در سال 2021 از قدرت کناره‌گیری می‌کند و موگرینی نیز در سال جاری میلادی دیگر نامزد پست فعلی خود نخواهد شد. ترزا می نیز درگیر مسئله «برکزیت» است و مکرون هم با بحران داخلی دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ بنابراین، این توهم که در شرایط کنونی اروپایی‌ها می‌توانند توافق هسته‌ای را نجات دهند، ساده لوحانه به نظر می‌رسد.

اقتصاد ایران وارد تنگنای کم‌سابقه‌ای شده و سران جمهوری اسلامی که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برای نجات از چاه تحریم‌ها امید زیادی به طناب اروپایی‌ها داشتند، حالا می‌توان به‌ وضوح یأس را در صحبت‌های آن‌ها مشاهده کرد.

از همان ابتدا مشخص بود اروپایی‌ها در برابر قدرت اقتصادی ایالات‌متحده حرفی برای گفتن ندارند و نمی‌توانند رژیم ایران را از لای دندان‌های تیز تحریم‌ها نجات دهند. در حالی ‌که محمدجواد ظریف ادای یک دیپلمات کارکشته را درمی‌آورد و همچنان با لبخندهای فِیک خود در برابر دوربین‌ها ظاهر می‌شود، اتحادیه اروپا به رهبری فدریکا موگرینی او را حدود یک سال سرکار گذاشته است.

سران قدرت‌های اروپایی به جمهوری اسلامی اطمینان خاطر داده بودند که به ‌محض خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، سازوکار ویژه مالی خود را برای ادامه تجارت با ایران راه‌اندازی خواهند کرد؛ اما حالا حدود هشت ماه از پاره شدن سند «برجام» به دست دونالد ترامپ می‌گذرد و هنوز خبری از SPV یا کانال مالی اروپا نیست.

به نظر می‌رسد اکنون سران جمهوری اسلامی هم به این نتیجه رسیده‌اند که از اروپایی‌ها آبی برایشان گرم نمی‌شود. تهدیدهای ظریف، بعیدی نژاد، عراقچی و حالا سفیر ایران در اتحادیه اروپا مبنی بر خارج شدن از توافق هسته‌ای نیز در چارچوب همین یأس سیاسی می‌توان ارزیابی کرد.

ازاین‌پس هرچه شرایط اقتصادی ایران رو به وخامت بیشتری برود، حجم تهدیدهای مقامات رژیم ایران برای خروج از توافق هسته‌ای بیشتر خواهد شد. بااین‌حال، کاملاً واضح است که ایجاد کانال مالی برای اروپایی‌ها هزینه گزافی دارد و به همین دلیل حاضر به پذیرفتن ریسک آن نیستند.

برای پشتیبانی از تراکنش‌های این کانال مالی، نیاز به بانک‌هایی در کشورهای طرف معامله با ایران است و همین مسئله باعث عدم تحقق این سازوکار ویژه مالی شده است. اروپایی‌ها با اینکه مایل هستند در برابر دونالد ترامپ خودی نشان دهند و وانمود کنند که در تصمیم‌گیری‌هایشان استقلال دارند؛ ولی روابط گسترده اقتصادی با این آمریکا مانع شاخ‌وشانه کشیدن اشخاص قدرتمندی چون آنگلا مرکل، امانوئل مکرون و ترزا می می‌شود.

علاوه بر این، مرکل اعلام کرده است که در سال 2021 از قدرت کناره‌گیری می‌کند و موگرینی نیز در سال جاری میلادی دیگر نامزد پست فعلی خود نخواهد شد. ترزا می نیز درگیر مسئله «برکزیت» است و مکرون هم با بحران داخلی دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ بنابراین، این توهم که در شرایط کنونی اروپایی‌ها می‌توانند توافق هسته‌ای را نجات دهند، ساده لوحانه به نظر می‌رسد.

از یک سو بانک‌های اروپایی حاضر به خطرپذیری و تنبیه‌های مالی ترامپ نیستند و از سوی دیگر اقتصاد 20 تریلیون دلاری آمریکا امتیازی نیست که اروپایی‌ها بتوانند به ‌سادگی از آن عبور کنند. این‌ها مسائلی هستند که مانع تحقق سازوکار ویژه مالی شده‌اند؛ اما خروج رژیم ایران از توافق هسته‌ای هرگز خوشایند اروپایی‌ها نیست. به همین خاطر اتحادیه اروپا تا آنجا که می‌تواند با سیاست‌های خود وقت تلف می‌کند تا ایران با شرایط تحریم‌ها کنار بیاید.

با توجه به اینکه ایران پیش‌ازاین هم تحت تحریم‌های سختی قرار داشته است، اروپایی‌ها کاملاً آگاه هستند که ایرانی‌ها می‌توانند باز هم با تحریم‌های آمریکا کنار بیایند و خود را با مشکلات اقتصادی که البته بیشتر خواهند شد، وفق دهند. بااین‌حال، بسیاری از تحلیلگران سیاسی بعید دانسته‌اند که جامعه ایران بیش از این تحمل سختی‌های اقتصادی را داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا