اخبار ایران

جمهوری اسلامی پدرخوانده تروریسم در جهان!

⭕️جمهوری اسلامی پدرخوانده تروریسم در جهان!

اعضای طالبان افغانستان در پارک ملت تهران به طور آزادانه تجمع برگزار کرده و پرچم های خود را برافراشتند. این تجمع در روز عید قربان و همزمان با آتش بس سه روزه میان دولت افغانستان با گروه تروریستی طالبان است. در تجمع روز جمعه که چند ساعت طول کشید و لباس شخصی‌های اطلاعات و سپاه پاسداران در اطراف پارک امنیت اعضای طالبان را تامین کردند!

⭕️آمریکا و برخی از مقام‌های افغان پیشتر رژیم ایران را متهم کرده‌اند که جنگجویان طالبان را در افغانستان حمایت مالی و نظامی می‌کند.

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) در گذشته با نشر گزارشی نوشت، دولت ایران طالبان را در افغانستان حمایت مالی، نظامی و آموزشی می‌کند.

پنتاگون در گزارش خود تایید کرده بود، دولت ایران پول، آموزش و اسلحه در دسترس طالبان قرار می‌دهد. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده‌اند.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران 19 ژوئیه 2020 در مصاحبه اختصاصی با طلوع نیوز تایید کرد که دولت ایران با طالبان تماس دارد، اما رابطه نظام‌مندی ندارد.

عراقچی اضافه کرد: «شاید چندین سال است که ما همان‌طوری که با همه گروه‌ها تماس داشتیم با آن‌ها [طالبان] هم تماس داشتیم؛ نظرات‌شان را شنیدیم، نظرات خودمان را هم گفتیم، در یک مقطعی هم نمایندۀ آن‌ها به ایران سفر کرد، من باهاش صحبت کردم، با من گفت‌وگو کرد. یک‌بار دیگر هم نمایندۀ دیگری [طالبان به ایران] آمد که با وزیر خارجه ما ملاقات کرد».

در همین رابطه عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان در 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تاریخ 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

از جانب دیگر، قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا