اپوزیسیون ایراناخبار ایران
موضوعات داغ

در سکوت سازمان ملل و در سایه‌ی قرارداد امنیتی میان ایران و ترکیه، دفتر «یو ان» تعطیل و پناهجویان به ایران دیپورت می‌شوند

نکات برگزیده مطلب
  • این فعال سیاسی اهل کردستان در ادامه گفت:‌ «من ۴۲ روز در زندان بودم و بعد از آن، برای دیپورت به این بازداشتگاه منتقل شدم. اینجا مرکزی است برای دیپورت افراد و من هم به شدت در معرض اخراج هستم، اما هر چه توضیح دادم که اگر دیپورت شوم، جانم به خطر می‌افتد، قانع نشده‌اند، اینجا الان شرایطی هست که روزانه چهار پنج نفر را دیپورت می‌کنند و من اگر به ایران بازگردانده شوم، با خطر جدی جانی مواجه خواهم شد».

در سکوت سازمان ملل و در سایه‌ی قرارداد امنیتی میان ایران و ترکیه، دفتر «یو ان» تعطیل و پناهجویان به ایران دیپورت می‌شوند

عادل بهرامی، فعال سیاسی و پناهجوی ساکن ترکیه در خطر دیپورت قرار گرفته است.

عادل بهرامی، مرداد ۹۷، به سازمان ملل متحد اعلام پناهندگی کرده‌است و پیش از این در شهر آماسیای ترکیه اقامت داشت. وی هم اکنون در بازداشتگاهی در یکی از کمپ‌های ترکیه در خطر دیپورت قرار گرفته‌است.

او روز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه، در تماس تلفنی از بازداشتگاه، به گزارشگر کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت که پس از ۴۲ روز زندان، به این مکان منتقل شده و اکنون در معرض دیپورت به ایران قرار دارد. دادگاه از وی دلایل قانع کننده‌ای خواسته‌ تا نشان دهد در صورت بازگشت به ایران با خطر جانی مواجه می‌شود، با این حال به نظر می‌رسد که روند اخراج او تسریع یافته و هر لحظه احتمال دیپورت وی به ایران وجود دارد.

آقای بهرامی می‌گوید: «من متولد ۱۹۹۵ میلادی هستم. من از سن ۱۸ سالگی از کشور خارج شدم و به اقلیم کردستان رفتم، عضو سیاسی یکی از احزاب مخالف حکومت شدم و به فعالیت‌های متعدد مدنی و سیاسی پرداختم و فعالیت‌هایی در منطقه اقلیم کردستان داشتم. من عضو سازمان جوانان کردستان ایران هم بودم.»

وی افزود: «من مرداد ۹۷ (آگوست ۲۰۱۸) در سازمان ملل ثبت نام کردم و یک برگه به من دادند و گفتند که خودت را ظرف ۱۵ روز به شهر آماسیا معرفی کن و بعد از چند ماه هیچ پاسخ رسمی به من داده نشد و به همین جهت من برای خارج شدن از ترکیه از طریق فرودگاه آنتالیا اقدام کردم که در پی آن بازداشت شدم».

این فعال سیاسی اهل کردستان در ادامه گفت:‌ «من ۴۲ روز در زندان بودم و بعد از آن، برای دیپورت به این بازداشتگاه منتقل شدم. اینجا مرکزی است برای دیپورت افراد و من هم به شدت در معرض اخراج هستم، اما هر چه توضیح دادم که اگر دیپورت شوم، جانم به خطر می‌افتد، قانع نشده‌اند، اینجا الان شرایطی هست که روزانه چهار پنج نفر را دیپورت می‌کنند و من اگر به ایران بازگردانده شوم، با خطر جدی جانی مواجه خواهم شد».

آقای بهرامی در پاسخ به اینکه اگر اخراج شود چه سرنوشتی در انتظار اوست، گفت: «اگر دیپورت شوم سرنوشتی مشابه رامین حسین‌پناهی پیدا خواهم کرد. برای او چه اتفاقی افتاد، برای من هم همان خواهد شد».

وی در آخر اضافه‌کرد: «من از هر سازمانی، هر ارگان بین‌المللی، هر نهاد حقوق بشری که صدای مرا می‌شنود، درخواست دارم، اقدامی فوری برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهند. اکنون خطر اخراج من از خاک ترکیه بسیار بالاست و خواهش می‌کنم اگر کسی کاری از دستش بر می‌آید برای من انجام دهد».

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا