اخبار ایران

راهی جز تسلیم برای ملاها باقی نمانده است

راهی جز تسلیم برای ملاها باقی نمانده است

وزیر امور خارجه رژیم ایران پس از تحریم کامل نفت این کشور به دوره‌گردی در کشورهای آسیایی افتاده و در پی فراهم کردن زمینه‌ای است تا جمهوری اسلامی را از فروپاشی اقتصادی نجات دهد.

تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا و فشارهای خُردکننده اقتصادی، جمهوری اسلامی را در آستانه فروپاشی قرار داده و چندان دور نیست که این رژیم بر سر میز مذاکره حاضر شود یا در غیر این صورت شاهد نابودی خود به دست مردم باشد.

بااین‌حال، امید ملاها به کشورهایی چون هند، چین و ژاپن است تا با ادامه فروش نفت به این کشورها بتواند به حیات خود ادامه دهد؛ اما خبرگزاری رویترز به تازگی گزارش داده است که «رژیم ایران در ماه می میلادی روزانه بین 250 تا 500 بشکه نفت صادر کرده است.» این در حالی است ایران تا همین یک سال پیش یعنی قبل از تحریم‌ها روزانه بیش از 2 میلیون و 700 هزار بشکه نفت صادر می‌کرد.

حالا جمهوری اسلامی بخش قابل‌توجهی از درآمد خود را از دست داده است؛ چراکه بزرگ‌ترین خریداران نفت خام ایران یعنی چین، هند و ژاپن از بین آمریکا و رژیم ایران، آمریکا را انتخاب کرده‌اند و دیگر حاضر نیستند نفتِ تخفیف‌دار ایران را بخرند.

این مسئله موجب شد تا محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران یک دوره‌گردی آسیایی را آغاز کند و برای نجات ملاها از چنگال تیز تحریم‌ها دست به دامن کشورهای ترکمنستان، هند، ژاپن و چین شود.

ره‌آورد ظریف از این سفرهای تحقیرآمیز، چیزی جز جواب منفی مقامات این کشورها نبوده است. چین، هند و ژاپن مبادلات تجاری و تعامل اقتصادی و سیاسی گسترده‌ای را با ایالات‌متحده آمریکا دارند و عقل سلیم آن‌ها نمی‌پذیرد که خود را قربانی رژیمی تروریستی کنند که آینده‌اش نامعلوم است.

واقعیتی که جمهوری اسلامی نمی‌خواهد بپذیرد، شکستش در تمام سطوح سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است. این رژیم نه‌فقط در ابعاد اقتصادی و اجتماعی در داخل کشور شکست ‌خورده، بلکه از زمان به روی کار آمدن دونالد ترامپ شاهد ناکامی‌های پی‌درپی و بروز تبعات سیاست‌های مخربش است.

رژیم ملاها مسیر را اشتباه رفته‌اند و حالا هزینه بازگشت از این مسیر به قدری بالا است که برایش صرف نمی‌کند از کرده خود ابراز پشیمانی کند. شاید به همین دلیل است که رهبر جمهوری اسلامی حاضر می‌شود وزیر امور خارجه‌اش را برای التماس در مقابل هندی‌ها و چینی راهی سفر کند؛ اما تن به مذاکره با آمریکا ندهد.

هرچند مذاکره با آمریکا نیز دستاوردی نخواهد داشت. هم‌اکنون شرایط رژیم ملاها به قدری اسفناک است که در صورت تن دادن به مذاکره، دیپلمات‌های جمهوری اسلامی هیچ برگ برنده‌ای برای چانه زدن با آمریکا ندارند؛ بنابراین، در شرایط کنونی مذاکره معنایی جز تسلیم ندارد.

زمان انتخاب برای علی خامنه‌ای و یارانش فرا رسیده است. آن‌ها به زودی یا باید پاسخگوی مردم گرسنه‌ی کف خیابان باشند که خواهان شغل، درآمد و آزادی هستند یا باید با خفت و خواری پای میز مذاکره با آمریکا بروند و 12 شرط مایک پمپئو و جان بولتون را بپذیرند. قبول هر دو حالت به معنای بالا بردن دست‌ها به نشانه تسلیم است؛ چراکه زمان نشان خواهد داد اساساً راهی جز تسلیم برای ملاها باقی نمانده است.

امید رهبر و مقامات جمهوری اسلامی به انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا است تا با پیروزی یک دموکرات از جنس باراک اوباما، از «شر» ترامپ خلاص شوند؛ اما این خیالی باطل به نظر می‌رسد، چون ترامپ و کابینه‌اش به قدری در مسائل داخلی و خارجی خوب عمل کردند که آمریکایی‌ها حاضر نیستند به ترکیب برنده خود دست بزنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا