اخبار ایران
موضوعات داغ

فروپاشی اقتصادی : کاھش چشمگیر صادرات/ گمرک هند از افت ۲۶برابری وارداتش از جمھوری اسلامی در نیمه اول سال۲۰۲۰ خبر داد.

⭕️کاھش چشمگیر واردات ٣ کشور ھند، چین و ژاپن از جمھوری اسلامی

گمرک هند از افت ۲۶برابری وارداتش از جمھوری اسلامی در نیمه اول سال۲۰۲۰ خبر داد.

واردات هند از جمھوری اسلامی در نیمه اول سال گذشته به بیش از ۳.۲میلیارد دلار میرسید، اما نیمه اول سال جاری نزدیک به ۱۲۴میلیون دلار از جمھوری اسلامی کالا وارد کرده است.

صادرات هند به جمھوری اسلامی نیز با افتی ۴۶درصدی به ۱.۴میلیارد دلار رسیده است. برای اولین بار هم تراز تجاری میان دو کشور به زیان جمھوری اسلامی شده، هم‌چنین صادرات هند به جمھوری اسلامی بیش از ۱۰برابر وارداتش شده است.

تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه جمھوری اسلامی، علاوه بر افت شدید مبادلات تجاری با سایر کشورها، پروژه‌های مشترک اقتصادی نیز دچار مشکل شده‌اند.

علاوه بر هند، آمارهای جدید گمرکی مهمترین شرکای تجاری رژیم در شرق آسیا نشان می‌دهد که واردات‌شان از جمھوری اسلامی دهها برابر کاهش یافته و این کاهش شامل محصولات غیرنفتی نیز می‌شود.

بر اساس این گزارش، آمارهای شش ماهه کره جنوبی نشان می‌دهد واردات این کشور از رژیم از ۲.۱۳میلیارد دلار در فاصله ژانویه تا ژوئن سال گذشته به زیر ۶میلیون دلار رسیده که افتی ۳۵۵برابری نشان می‌دهد.

وضعیت تجارت جمھوری اسلامی با ژاپن و چین نیز کماکان سیر نزولی دارد. آمارهای پنج ماهه گمرک ژاپن حاکی از افت ۶۶برابری وارداتش از جمھوری اسلامی و رسیدن آن به ۱۷.۵میلیون دلار است. آمارهای گمرکی چین نیز نشان می‌دهد واردات شش ماهه‌اش از جمھوری اسلامی با افتی ۶۲درصدی به ۳.۱میلیارد دلار رسیده است.

قبل از تحریم‌های آمریکا، این کشورها سهمی ۵۰درصدی در کل صادرات جمھوری اسلامی (نفتی و غیرنفتی) و سهمی ۴۰درصدی در صادرات غیرنفتی جمھوری اسلامی داشته است.

این چهار کشور هم‌چنین مهمترین مشتریان نفتی جمھوری اسلامی در سال‌های قبل از تحریم بودند، اما به غیر از چین که در سال جاری روزانه حدود ۸۲هزار بشکه نفت به ارزش ۶۵۰میلیون دلار از جمھوری اسلامی دریافت کرده، بقیه خرید نفت از جمھوری اسلامی را متوقف کرده‌اند

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا