اخبار ایران

فعالیت های موشکی سپاه و شبح جنگ دور سر ایران

نکات برگزیده مطلب
  • در این شرایط، ایجاد یک اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی مانند آنچه قبل از توافق هسته‌ای مشاهده می‌شد، می‌تواند یک جنگ تمام‌عیار را برای ایران در پی داشته باشد. کما اینکه همین حالا هم با تندروی‌های سپاه پاسداران در حوزه موشکی، شبح جنگ دور سر ایران می‌چرخد و هرلحظه ممکن است همه معادلات سیاسی و نظامی به ضرر جمهوری اسلامی تغییر یابد.

شبح جنگ دور سر ایران می‌چرخد

در ادامه برنامه تهدیدآمیز موشکی جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه سپاه پاسداران از یک «سایت مخفی تولید موشک‌های بالستیک» رونمایی و فرمانده این گروه نظامی اسرائیل را تهدید به موشک‌باران کرد.

فعالیت موشکی سپاه پاسداران طی هفته‌های اخیر وارد فاز تازه‌ای شده و فرماندهان این گروه نظامی مداوم اسرائیل و آمریکا را تهدید نظامی می‌کنند. این استراتژی اشتباه جمهوری اسلامی در زمینه برنامه موشکی در آستانه کنفرانس ورشو می‌تواند به اتحاد قوی‌تر کشورها علیه سیاست‌های مخرب رژیم ایران منجر شود.

جمهوری اسلامی گمان می‌کند هرچه میزان تهدیدهای موشکی خود را افزایش دهد، به لحاظ سیاسی در موضع برتری قرار می‌گیرد. حال اینکه زیاده‌روی‌هایی مانند رونمایی از موشک «دزفول» و کارخانه مخفی تولید موشک‌های بالستیک، اروپایی‌ها و سایر کشورها را در کنار دولت دونالد ترامپ قرار خواهد.

در این شرایط، ایجاد یک اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی مانند آنچه قبل از توافق هسته‌ای مشاهده می‌شد، می‌تواند یک جنگ تمام‌عیار را برای ایران در پی داشته باشد. کما اینکه همین حالا هم با تندروی‌های سپاه پاسداران در حوزه موشکی، شبح جنگ دور سر ایران می‌چرخد و هرلحظه ممکن است همه معادلات سیاسی و نظامی به ضرر جمهوری اسلامی تغییر یابد.

این موضوع وقتی ترسناک‌تر می‌شود که امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه می‌گوید «کلید موشکی در دست دولت نیست.» این جمله او این مفهوم را در خود دارد که نیروهای انقلابی و تندرو سپاه می‌توانند با اَعمال و رفتار خود کشور را در معرض خطر یک جنگ ویرانگر قرار دهند بدون اینکه دولت بتواند جلوی آن را بگیرد.

رفتارهای غیرمتعارف و مخرب سپاه پاسداران در داخل و خارج از کشور که با مجوز علی خامنه‌ای ادامه دارد، آمریکا را بر آن داشته است که طرح ناتوی عربی را بیش هر زمان دیگری پیگیری کند. مایک پامپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد «دولت ترامپ سیاست ایجاد یک پیمان نظامی علیه جمهوری اسلامی را با جدیت دنبال می‌کند.»

پیش از این هم طرح ناتوی عربی بارها مطرح شده بود؛ اما حالا ماجرا بسیار متفاوت است و اگر کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی، بحرین و امارات دیر بجنبند ده‌ها هزار موشک برد بلند و متوسط سپاه پاسداران به سمتشان نشانه خواهد رفت.

البته آمریکا، اسرائیل و عربستان به آن اندازه که نیاز بوده، توجه کشورهای اروپایی را متوجه خطرات و تهدیدهای نظامی جمهوری اسلامی کرده است. به نظر می‌رسد کنفرانس ورشو نیز برای وزن‌کِشی سیاسی برای مقابله با همین تهدیدهایی است که حالا ابعاد تازه‌ای در منطقه خاورمیانه پیدا کرده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا