اخبار ایران

قرارداد توسعه میدان نفتی یادآوران، میان چین و رژیم ایران متوقف شده است

قرارداد توسعه میدان نفتی یادآوران، میان چین و رژیم ایران متوقف شده است

🔹 پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت، یک مقام نفتی رژیم ایران گفت قرارداد بین ایران و چین برای توسعه میدان نفتی یادآوران متوقف شده است. وی افزود:‌ دو کشور در حال مذاکره در خصوص این موضوع هستند.

🔹به گزارش خبرگزاری رویترز:‌ قرارداد برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران به‌نحوی نوشته شده بود که شرکت سینوپک چین کارهای توسعه را انجام خواهد داد ولی این کار متوقف شده است.

🔹وزیر نفت روز سه‌شنبه ۱۶بهمن ۹۷ به اعمال تحریم‌ها توسط آمریکا و قطع رابطه شرکت بزرگ نفت چین CNPC با رژیم ایران اقرار کرده و گفته بود:

🔹این‌که برخی می‌گویند ما تمایلی به کار با چین و روسیه نداریم ادعای درستی نیست؛ ما قرارداد فاز ۱۱را به‌گونه‌یی بستیم که چینیها ۳۰درصد این قرارداد را برعهده گرفتند و اکنون که توتال خارج شده بخش اصلی کار در دست چینیها است. برای آزادگان شمالی و جنوبی نیز خارج از مناقصه با شرکت CNPC و در میدان یادآوران نیز بدون مناقصه با شرکت ساینوپک چین وارد مذاکره شدیم اما آنها خودشان ادامه ندادند.

🔹پول حاصل از فروش نفت رژیم ایران هم‌اکنون به دست رژیم نمی‌رسد و این پول به حسابی در خارج ایران به‌صورت بلوکه شده واریز می‌شود، وی گفت: ما یک میدان نفتی به اسم میدان رام در دریای شمال داریم که وقتی تحریم‌ها بازگشت ۴سال تولید آن متوقف شد در حالی‌که با یک شرکت انگلیسی در آن میدان شریک هستیم و اکنون هم سهم ما از تولیدات این میدان در حسابی به‌صورت بلوکه شده واریز می‌شود؛ همچنین سهم ۱۰درصدی ایران از میدان شاه دنیز و میعانات گازی این میدان به دست ما نمی‌رسد بلکه میعانات گازی را می‌فروشند و پول آن را در حساب جداگانه‌ای بلوکه می‌کنند.

🔹همچنین خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی روز ۱۰اردیبهشت۹۸ گفت این کشور آماده است تا با جایگزین کردن تولیدات ایران بعد از پایان معافیتهای داده شده به خریداران نفت خام ایران، پاسخگوی درخواست مصرف‌کنندگان نفت باشد.وی افزود: «ما موجودی نفت جهان را بررسی می‌کنیم که آیا بالاتر یا پایین‌تر از سطح نرمال است و متعاقباً سطح تولید را تنظیم می‌کنیم. بر اساس آنچه مشاهده کنیم…مایلم بگویم که توافقی خواهد بود»‌.

🔹به گزارش خبرگزاری رویترز ۷اردیبهشت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بر «تمایل مشترک» خود برای توقف واردات نفت از ایران تأکید کردند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا